26.08.2004 | 10:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Palas: Sklizeň bude letos asi o třetinu vyšší než vloni

Letošní sklizeň je výrazně lepší než v předchozích dvou letech. Předpokládá se, že dosáhne sklizeň osmi milionů tun, což je asi o třetinu více než vloni. V současnosti je již pod střechou úroda z 85 procent osetých ploch. Rekordní sklizeň hlásí také ovocnáři. Důvod k optimismu po dlouhé době dávají i ceny v živočišném sektoru. České zemědělství čeká úspěšný rok. Tak optimistická slova pronesl na úvod výstavy Země živitelka v Českých Budějovicích ministr zemědělství Jaroslav Palas.

S výrokem ministra Palase, že letošní rok je pro zemědělce úspěšný, souhlasí předseda Českomoravského svazu zemědělských podnikatelů Jan Veleba. Podotkl však, že ještě bude záležet na tom, jak se letošní úroda promítne v cenách.
Úspěšnost letošního roku je nutné zřejmě vidět v dobré sklizní, komentuje slova ministra předseda Asociace soukromého zemědělství Stanislav Němec.
Ministr Palas dále sdělil, že české zemědělství vstoupilo do Evropské unie dobře připravené, včetně našich zemědělců. Počet žádostí k operačnímu programu zemědělství podle něj výrazně převyšuje možnosti programu. Palas podotkl, že se tak nepotvrdily ani obavy kritiků, že země nestihne včas akreditovat platební agenturu, která je nezbytná pro žádání prostředků z evropských fondů, řekl.
Dále ministr popřel obavy z extrémního vykupování půdy zahraničními zájemci a z výrazného růstu cen pozemků. Trh podle Palase neúpí pod záplavou potravinářských výrobků ze zahraničí, přesto mají do jisté míry problémy s odbytem zelináři a ovocnáři.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down