18.10.2002 | 07:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Palas žádá více peněz

Ministr zemědělství Jaroslav Palas hodlá vládu požádat o 600 milionů korun na posílení podpůrných zemědělských programů v letošním roce. Chce tak pomoci řešit letošní zhoršenou ekonomickou situaci zemědělců, kteří se vedle povodňových škod a nižší úrody potýkají zejména s propadem farmářských cen.

"Už jsem avizoval dovnitř vlády, že tento problém existuje," řekl Palas při včerejší návštěvě výstavy PRAGAAGRO. Ministr uvedl, že je připraven jednat o možnostech zmírnění ekonomických problémů rolníků. "Nevidím ale jako reálné některé požadavky, které jsou před nás kladeny profesními svazy, jako například kompenzaci 1200 korun na hektar, což by předpokládalo zhruba pět miliard korun. Ty prostředky prostě státní rozpočet nemá," podotkl. Naopak jednou z možností je podle něj další balíček opatření, kterými by se zemědělcům odpustily některé zátěže a závazky. Jde například o návratné finanční výpomoci, trvale se obracející zásoby či odložení splátek povodňových půjček z roku 1997.
Palas také oficiálně zahájil projekt Phare – twinning CZ 01/IB/AG/01, který by měl pomoci při budování struktur pro společnou zemědělskou politiku EU v České republice. Jak vyplývá z analýzy MZe k letošní hodnotící zprávě Evropské komise počítá ministerstvo s tím, že se Státní zemědělský intervenční fond stane platební agenturou, která bude podle předpisů unie administrativně zajišťovat zejména 22 společných organizací trhu, řídit intervenční opatření a poskytování vývozních subvencí a na starost bude mít i systémy produkčních kvót. Agentura Sapard, která nyní spravuje stejnojmenný program předvstupní pomoci EU, by se do budoucna měla stát Agrární platební agenturou. Ta bude zajišťovat strukturální opatření, programy uplatňované v rámci horizontálního plánu rozvoje venkova, přímé platby a národní podpory. MZe přitom počítá s budoucím spojením obou institucí tak, aby vznikla jedna platební agentura pro ČR.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down