10.05.2004 | 10:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Palas: Zemědělci už dostali dotace 5,2 miliardy a další peníze budou v říjnu

Zemědělci v České republice dostali letos do konce dubna na dotacích 5,2 miliardy korun, což je asi trojnásobně více než ve stejném období loni. Další část podpor, 5,6 miliardy korun, by měli dostat do poloviny října, uvedl ministr zemědělství Jaroslav Palas.

Objem peněz pro zemědělství se letos podle něj zvýší o deset miliard na 24 miliard korun. Agrární dotace spravuje od vstupu do Evropské unie Státní zemědělský intervenční fond, který plní funkci platební agentury.
Domácí zemědělci byli zvyklí dostávat na jaře zálohy a ke konci roku doplatky. V unii ale zálohy až na malé výjimky neexistují a dotace jsou soustředěny na konec roku. Podle ministerstva by letos zemědělci mohli mít s touto změnou potíže. Úřad proto vyplatil na jaře 5,2 miliardy, které mají alespoň částečně dorovnat přímé dotace z EU.
"Jarní peníze pomohly řadě podniků z potíží," řekl předseda Zemědělského svazu Miroslav Jirovský. Pro založení úrody si podle něj rolníci vzali úvěry, které budou splácet z úrody a podzimních podpor. Rozložení plateb během roku umožní podle Jirovského překlenout problémy, které zemědělcům vznikly v minulém nepříznivém roce.
Podzimní suma 5,6 miliardy půjde z Horizontálního plánu rozvoje venkova, který podporuje především hospodaření v méně příznivých oblastech, dále ekologické zemědělství, údržbu krajiny a zalesňování zemědělské půdy. Na částce se z 80 procent podílí EU a z 20 procent Česká republika.
Třetí důležitý balík dotací, přímé platby z EU, mohou farmáři čekat na přelomu roku. Národní obálka obsahuje na tento účel 199 milionů eur, tedy téměř 6,5 miliardy korun. Platby jsou čtvrtinové proti úrovni v původních 15 členských zemích. Česko je dorovnává zhruba na 48 procent. Další peníze mohou farmáři získat z Operačního programu, který slouží k čerpání strukturálních fondů. Peníze se vyplácejí na různé druhy projektů, ale až po jejich dokončení. První kolo přijímání žádostí se uzavře do konce května. Peníze, zejména na nákup strojů, mohou zemědělci dostat na podzim.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down