07.08.2017 | 07:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pálenice vysočiny čekají méně ovoce, včetně švestek na slivovici

Pěstitelské pálenice na vysočině očekávají vzhledem k očekávané menší úrodě ovoce v kraji nižší výrobu pálenky. Třešně na zahrádkách skoro nebyly a švestek bude nejspíš podstatně méně než před rokem. Vyhlídky zahrádkářů na sklizeň ovoce se liší podle toho, jak jejich pozemky postihly jarní mrazíky a pak sucho. Vláha nejvíc chybí na Třebíčsku. Pálenic na vysočině podle údajů celního úřadu funguje rovných padesát.

"Třešně nejsou, meruňky taky ne, čekáme, jestli budou nějaká jablka," řekl František Šmahel, který provozuje lihovar a pálenici v Mohelně na Třebíčsku. Tato pálenice ještě sezónu nezahájila. Šmahel předpokládá, že bude nejslabší za tři desetiletí jeho působení v oboru.

Pálenice v Kozlově na Žďársku otevřela zkraje měsíce. "Je to slabší než jiný rok," uvedl majitel Karel Eliáš. Doplnil, že třešně na zahrádkách v okolí nebyly, něco málo je blum a vidět jsou i nějaké hrušky a jablka. "I ty švestky, ale není to jako loni. Loni byly stromy obsypané, letos tady je třetina nebo nic," řekl.

Ve Stonařově na Jihlavsku je pálenice v provozu přibližně měsíc. "Ale nejedeme na plný výkon," řekl její provozovatel Jiří Smejkal. Také do této pálenice vozí zahrádkáři méně letního ovoce. Meruňky sice v některých místech byly, ale kvůli suchu velmi drobné.

V minulé kampani, která úředně skončila 30. června, vyrobily pálenice v kraji celkem 237 360 litrů stoprocentního alkoholu, o rok dříve 218 346 litrů. Sdělil to mluvčí Celního úřadu pro Kraj Vysočina Richard Zeman. Při kontrolách celníci poslední dobou zaznamenali pouze několik pochybení u pěstitelů. Někteří si nechali z jedné sklizně vyrobit více než 30 litrů čistého alkoholu, což je množství, které si mohou podle zákona nechat vypálit za sníženou sazbu daně.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down