03.10.2014 | 02:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pálenice zpracovávají hlavně jablka a hrušky

Pěstitelské pálenice v Pardubickém kraji letos zpracovávají hlavně jablka a hrušky, jichž je dostatek. Místy se urodilo i hodně švestek na výrobu slivovice. Nechat si vypálit ovoce se pěstitelům stále vyplatí, ceny se za posledních pět let prakticky nezvýšily.

Ačkoliv na Moravě na tom jsou špatně, u nás byla úroda poměrně velká. Máme poměrně hodně švestek, dost hrušek a samozřejmě nejvíc jablek. Ta jsou pro pěstitele nejdostupnější surovinou," řekl majitel palírny Jaroslav Kutílek ze Žlebských Chvalovic na Chrudimsku. Vloni v destilérce zpracovali 50 tun švestek, letos to bude kolem 120 tun. Podle Kutílka zájem o výrobu kořalek ovlivňuje i úroda ovoce v Německu. Když je velká, klesnou ceny a pěstitelům se nevyplatí jablka a hrušky prodávat ve výkupnách, což je i letošní případ. Sezonu pálenice kvůli venkovní kvasírně začíná v polovině srpna a končí v prosinci.
Už od července se destiluje v pálenici v Biskupicích na Svitavsku. Sezona začala zpracováním třešní, kterých však bylo málo, větší byla sklizeň mirabelek, rynglí a rybízu. Nyní v kotlích končí kvas z jablek, hrušek a švestek. "Těch se někde urodilo spousta, že stromy museli podpírat, jinde neměli ani švestku nebo jim po deštích popraskaly ještě na větvích a začaly hnít," řekla Romana Tichá, spolumajitelka pálenice v Biskupicích. Obec je výrobou domácích destilátů proslulá, v sobotu se v ní bude konat 16. ročník festivalu slivovice Biskupické kaléšek. S výjimkou května a června je palírna v provozu celý rok. Do pálenice v Lubné u Poličky lidé vozí hlavně jablka. "V naší oblasti zase tolik švestek vysazených není. Hrušek je minimum, třešně téměř nebyly, něco málo se zpracovalo špendlíků, mirabelek a rynglí," řekl provozovatel Zdeněk Jelínek. Ceny pálení se v posledních letech téměř nezměnily. Ve Žlebských Chvalovicích se platí za litr padesátiprocentního alkoholu 155 korun včetně spotřební daně a DPH, což je o pět korun více než před pěti lety. Levnější je palírna v Biskupicích, která si účtuje kvůli nízké kupní síle místních obyvatel 130 korun, v roce 2009 to bylo 120 korun. V Lubné stojí vypálení ovoce 165 korun za litr, při výrobě z vlastního kvasu 136 korun, ale zájemci si musejí dovézt tři pytle vlastního dřeva na topení.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down