31.08.2020 | 07:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Palírna na Lounsku kvůli koronaviru ukončila sezonu poprvé dřív

Palírna kořalky Pálenice U Kapličky, Šafránkova Vojnice na Lounsku oslavila letos 20. výročí svého založení. Letos poprvé musela ukončit sezonu dříve kvůli koronaviru. Nyní je ale opět v provozu, ovoce a kvas na vypálení vozí manželům Šafránkovým lidé z různých koutů republiky. Palírna funguje téměř celoročně, manželé ji zavírají vždy po Vánocích, kdy jezdí na dovolenou. Letos ale kvůli koronaviru museli poprvé po 20 letech palírnu zavřít na dobu delší než měsíc, uvedl hlavní palíř Václav Šafránek.

"Je to založené na tom, že si lidé dovezou ovoce nebo kvasy a my to tady zpracujeme," popsala princip pěstitelské pálenice její majitelka Zdeňka Šafránková. "Je to omezené litry, že třeba na rodinu nebo na jednu adresu se může vypálit určité množství alkoholu, a to je 60 litrů 50procentního (alkoholu), ale my to přepočítáváme na 100procentní, takže 30 litrů 100procentního alkoholu na rodinu," doplnila Šafránková.

Základem pro pálení je zralé čisté ovoce, protože má v sobě nejvíce cukru. "Cukr překváší na alkohol, a od toho se odvíjí kvalita," řekla majitelka pálenice, která zpracovává jablka, hrušky, višně, třešně, švestky či meruňky. Letos je podle ní nejvíce jablek a hrušek, nejméně meruněk. "Úroda je slabá, meruněk je hodně málo oproti loňsku, kdy bylo meruněk hodně," uvedla majitelka.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down