Palírnám na jižní Moravě chybí ovoce

Palírny na jižní Moravě zažívají jednu z nejhorších sezón za posledních dvacet let. Chybí jim ovoce, protože stromy na jaře pomrzly. Jak uvádějí palírny, týká se to nejen meruněk, ale i jablek.

Například ve Viničných Šumicích u Brna funguje palírna jen dva dny v týdnu, zatímco normálně bývá v provozu dvacet hodin denně. To, co nyní vypálí za jeden měsíc, normálně udělali za den, postěžovala si Marie Stejskalová z palírny ve Viničných Šumicích. Podobnou situaci prý nepamatuje 25 let. Když se neurodily například meruňky, bylo dost třeba švestek. Letos nejsou ani jablka, dodala Stejskalová.

Podobně hodnotí letošní sezónu Jiří Vít z Tuřanské pálenice. Podle něj není co pálit, je to dost slabé. Meruňky pomrzly, lidé nosí jablka a hrušky, přesto je to nejslabší sezóna za posledních 25 let, sdělil.

Nedostatek meruněk se projevil zejména na Břeclavsku. Také v pálenici v Hruškách na Břeclavsku mají slabší sezónu. Podle jednatele pálenice Jiřího Šmeráka meruňky zmrzly na velké ploše v okolí. Sezóna bude podprůměrná, švestek bývá zhruba stejně každý rok. Jablka do palírny lidé nenosí, i když sadů je tady v okolí dost, uvedl Šmerák.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *