11.04.2005 | 09:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Paragraf rozpoutal spory

Pěstitelé cukrovky v prvním roce členství v Evropské unii prokázali, že s průměrným výnosem 50 tun z hektaru při cukernatosti 18,5 procenta jsou konkurenceschopní. Tato komodita se také vloni stala významným zdrojem zisku. Přesto rozdíly v cenách za tunu řepy jsou až několik set korun, záleží, jak se zemědělci finančně podílejí na dopravě.

Právě paragraf 15 z tzv. euronovely vládního nařízení k regulaci trhu s cukrem, který zavedl pojem sběrné středisko, si cukrovary vysvětlily po svém a začali po dodavatelích požadovat paušální účast na úhradě dopravních nákladů. Tento paragraf není v souladu s nařízením rady č. 1260/2001 o společné organizaci trhů v sektoru cukru, trvá na svém Svaz pěstitelů cukrovky Čech a jeho předseda Zdeněk Joudal to minulý čtvrtek zopakoval na valné hromadě svazu. Ač svaz v minulém roce po ministerstvu zemědělství několikrát žádal zrušení sporného ustanovení a bylo mu to slibováno, úřad se o novelu vládního nařízení nepokusil.
Také Otto von Arnold, prezident CIBE – Konfederace evropských pěstitelů cukrovky, v dopise českému svazu potvrdil, že cukrovary nemají žádné právo přinutit pěstitele podílet se na nákladech na transport řepy ze sběrných středisek do cukrovaru. „Paragraf 15 byl zneužit cukrovary,“ domnívá se Arnold. Podle něho je interpretace ustanovení, tak jak ji pojaly cukrovary v našem státě, skutečně nezákonná.
Svaz pěstitelů v minulém roce svým členům doporučoval, aby nepodepisovali dodatky ke smlouvám a bránili se tak finanční spoluúčasti na dopravě. Usnesla se na tom i mimořádná valná hromada v říjnu. Pěstitelé však mnohdy svůj podpis pod dodatky připojili a nakonec i představenstvo jim to doporučilo. Porušilo tím však stanovy svazu, proto na valné hromadě požádalo o vyslovení důvěry. Účastníci, kteří reprezentovali 46 procent členů, mu ji dali.
Rozpory, které zmiňovaný paragraf vládního nařízení vnesl mezi řepaře a cukrovarníky, měly za následek i neuzavření interprofesní dohody mezi organizacemi reprezentujícími obě strany. „Stát přidělil cukrovarům kvóty, ale dál je neošetřil. Požadujeme však, aby stát kontroloval plnění smluv,“ řekl Joudal. Při diskusi také zaznělo, že základem pro pěstování cukrovky je, aby zemědělec měl přidělenou kvótu. „U kvót jsme doplatili na důvěru ve vrcholné představitele MZe, když se tvrdilo, že okamžitě po přidělení cukrovarům dostanou pěstitelé dodávková práva,“ poznamenal předseda moravského svazu pěstitelů Josef Uchytil.
Nařízení rady podle generálního ředitele společnosti Eastern Sugar ČR Štěpána Hodače umožňuje uzavírat interprofesní dohody nejen na úrovni spolků, ale i mezi společnostmi a pěstiteli. „Teprve pak, když jsou tyto možnosti vyčerpány, může do věci vstoupit stát,“ řekl s tím, že jejich firma má s pěstiteli smlouvy do konce června příštího roku.
Podle prezidenta CIBE je členský stát unie oprávněn vstoupit do vztahů mezi pěstiteli a zpracovateli v případě, že práva obou partnerů nejsou dostatečně vyvážena a vztahy nejsou ošetřené interprofesní dohodou.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down