15.09.2004 | 02:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pardubický kraj: Rekordní sklizeň řepky a vysoký výnos obilovin

V Pardubickém kraji zemědělci sklidili úrodu z devadesáti devíti procent ploch s obilovinami, zbývá pouze na Ústeckoorlicku sklidit část ploch ovsa, informovala ředitelka Regionální agrární komory Jarmila Vlasáková. Průměrný výnos obilovin ze zvýšil z loňských 4,2 tuny na asi 5,36 tuny z hektaru. Rekordu dosáhli pěstitelé řepky v kraji výnosem 3,72 tuny z hektaru, dodala. Zároveň poukázala na nízké výkupní ceny za tyto komodity.

Nízké ceny nabízí výkupní organizace zejména u krmného obilí, kde je nižší než 3000 korun za tunu. To je důvod, proč většina zemědělců nyní obilí neprodává a čeká na lepší ceny, řekla Vlasáková. Zajímavá bude pro zemědělce cena od 1. listopadu, kdy se zahájí intervenční nákup se stanovenou cenou 101,31 euro, tedy asi 3180 korun za tunu. Pokud jim to umožňují okolnosti, skladují proto zatím obilí doma, poukázala. Vstupem do EU mají totiž pěstitelé zajištěno, že veškeré nabídnuté obilí musí být prostřednictvím intervenčního nákupu vykoupeno. Tímto způsobem vykoupené obilí však již není majetkem státu, ale EU. Značná část obilí tak může zmizet z českého trhu, zdůraznila Vlasáková.
Také výkupní ceny řepky pod 6000 korun za tunu jsou podle Vlasákové velmi nízké a měly by se pohybovat kolem 7000 korun jako na evropském trhu. Proto se větší množství řepky uplatní na trhu EU, soudí.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down