20.10.2004 | 02:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pasivní saldo agrárního obchodu se v srpnu prohloubilo

Schodek agrárního obchodu v srpnu poprvé od vstupu České republůiky do Evropské unie stoupl, a to zhruba o desetinu na dvě miliardy korun. Agrární vývoz se proti stejnému měsíci loni zvýšil o čtvrtinu na 4,7 miliardy korun, dovoz vzrostl o pětinu na 6,7 miliardy korun. Agroweb o tom informovalo ministerstvo zemědělství.

V červenci schodek agrárního obchodu klesl o polovinu na 1,1 miliardy korun. Pokračoval tak příznivý vývoj z předchozích dvou měsíců. V květnu záporná bilance meziročně stagnovala kolem 1,8 miliardy korun a v červnu se snížila o 40 procent na 714 milionů korun. Čísla za tři měsíce po vstupu do EU ukazovala na příznivý vývoj agrárního obchodu.
Podle Petra Tučka z Výzkumného ústavu zemědělské ekonomiky se ale údaje dopočítávají a nejsou definitivní. Do určité míry je ovlivňuje to, že se do nich počítají obchody až od určitého objemu. Ze sdělení profesních svazů ale většinou vyplývá, že dovoz roste rychleji než vývoz, uvedl Tuček. Do Česka například směřuje zboží z Polska, například ovoce, zelenina, maso nebo sýry, protože je levnější. "Nelze předpokládat, že bude mít agrární zahraniční obchod lepší výsledky než v minulých letech," uvedl Tuček. V celoročním součtu se podle něj záporné saldo prohloubí. Takový vývoj naznačovaly již předchozí liberalizace agrárního obchodu s EU. Největší podíl na vývozu měly v srpnu mléko, vejce, med (16 procent) a cukr a cukrovinky (14,4 procenta). Na dovozu se nejvíce podílely kapitoly zbytky a odpady (deset procent) a potravinářské přípravky (9,4 procenta)

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down