20.05.2020 | 03:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pastva pomáhá chráněným územím

Jedním z managementů chráněných krajinných oblastí (CHKO) je pastva. Například v CHKO Brdy je jejím cílem redukovat třtinu křovištní, která se rozmáhá na některých lokalitách. Ty spásá několik kusů jalovic, čímž se podporují i místní zemědělci. Uvedl to vedoucí správy CHKO Brdy Bohumil Fišer při příležitosti představení nového projektu Agentury ochrany přírody a krajiny „Pojďte s námi do přírody“ a otevření nové turistické stezky v této CHKO za účasti ministra životního prostředí Richarda Brabce.

Podle Fišera pastvu na planinách kolem Padrťských rybníků v CHKO Brdy zajišťuje zemědělec z Rožmitálu. Na jiných místech je využívána i pastva ovcí, kterou zabezpečují také místní zemědělci. „Zároveň se s péčí o chráněné oblasti se tak podporuje i místní ekonomika,“ řekl Fišer a upřesnil, že CHKO uzavírá dohodu s vlastníkem pozemků, což v tomto případě je podnik Vojenské lesy a statky (VLS). Výběr hospodářů, kteří se pasou svá stáda v CHKO Brdy, probíhá ve spolupráci s ním. „Pak jsou určité plochy, které nepatří VLS, ale armádě. Ta má speciální agenturu, zabývající se péči o majetek Ministerstva obrany, a ta naopak dávají souhlas nám a my hledáme zhotovitele. To se týká například oblasti Vystrkova. Na Padrťských rybnících probíhá většina péče ve spolupráci s Vojenskými lesy a statky,“ upřesnil Fišer s tím, že v této oblasti se management pastvy využívá asi na 40 hektarech. „Pase se oplůtkově tak, aby tlak na porost byl postupný, nikde nedošlo k přepasení a zároveň, aby se po lokalitě mohl posouvat hmyz,“ vysvětlil vedoucí CHKO. „Pase se tady 30 kusů jalovic, může jich být i víc, ale tento počet je požadavek vyplývající ze smlouvy. Záleží na tom, jak prší a jak roste tráva,“ podotkl. Podle něj deficit vody je však tak velký, že srážky, které byly v posledních 14 dnech řeší jen její akutní nedostatek.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down