19.09.2014 | 12:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pasy pro zvířata budou dražší

Chovatelé zřejmě budou muset svým zvířatům pořídit kvůli unijnímu nařízení nové pasy. Budou o něco dražší a jejich výrobci a distributoři navíc budou muset hradit jednorázový poplatek 500 korun za registraci. Počítá s tím novela veterinárního zákona, kterou dnes Sněmovna poslala do závěrečného kola schvalování.

Kdyby předloha nebyla schválena, hrozilo by podle předkladatelů v čele s Margitou Balaštíkovou (ANO) řízení proti Česku. Chovatelům by se navíc omezila možnost cestovat po unii se psy, kočkami a fretkami.
Nový pas bude v jedné části vybaven samolepicí fólií k ochraně zapsaných dat. Předkladatelé uvádějí, že výrobní cena dokladu se zvýší asi o šest korun bez daně z přidané hodnoty, nyní činí zhruba 29 korun. "Následně se vyšší výrobní cena projeví v nákladech pro koncové spotřebitele," přiznávají předkladatelé. Podle portálu veřejné správy se náklady na pořízení zvířecího pasu obvykle pohybují na úrovni 300 korun.
Jestliže by předloha neplatila do účinnosti nových evropských předpisů na konci letošního prosince, vydávání zvířecích pasů by se zastavilo, uvedli autoři novely, jimiž jsou kromě Balaštíkové ještě Ladislav Velebný (ČSSD) a Olga Havlová (za Úsvit). Se psy, kočkami a fretkami, na něž se předpisy vztahují, by mohli cestovat jen chovatelé, kteří už platné pasy mají.
Novela má také zakázat uživatelům honiteb léčit spárkatou zvěř bez vědomí a koordinace se Státní veterinární správou. Veterinární správa navíc dostane ze zákona povinnost informovat o živočišných produktech, které jsou zdravotně závadné, a o těch, které jsou klamavě označené.*
mhm rot

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down