Péče o hospodářská zvířata je lepší

Péče o hospodářská zvířata, zejména o skot, se zlepšuje. Vyplývá to z kontrol zvířat, které provedla v loňském roce Státní veterinární správa ČR. Závad podle jejího mluvčího Josefa Dubna ubývá. Zjištěné nedostatky se například týkaly evidence a identifikace (28 případů), popřípadě krmení (20 případů). U prasat se zjišťovaly problémy obdobné, především s krmením a napájením. Dobrá situace byla i v chovech drůbeže, z 886 kontrol byly závady zjištěny pouze v jedenácti případech.

Přestože z celkového množství kontrol hospodářských zvířat se týkalo v loňském roce jen sedm procent drůbeže, s ohledem na počet kontrolovaných zvířat to bylo 90 procent. Skotu se týkalo zhruba 60 % kontrol, přičemž procento chovaných kusů zvířat vzhledem k ostatním druhům, zejména drůbeži, je téměř zanedbatelné, činí 1,5 procenta. Téměř stejné to je v chovech prasat. Celkový počet kontrol byl 14 688, z toho v 880 případech byly zjištěny závady, upřesnil Duben.
Sitace v chovech zájmových zvířat zůstává v meziročním srovnání neměnná, zejména s ohledem na pohodu (welfare) zvířat. Návrhů na přijetí opatření ke zlepšení, které chovatelům doporučily veterinární orgány, bylo v roce 2008 z celkového množství 12,4 %, v roce 2009 pak 12,5 %. Zákon byl porušen v roce 2008 v 8,9 % případů a v roce 2009 to bylo 11,2 %. V číslech to znamená, že z 3905 kontrol v zájmových chovech bylo řešeno 489 závad a z toho navrhli veterinární inspektoři obcím k řešení 273 porušení zákona na ochranu zvířat proti týrání.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *