Pekárenskou skupinu United Bakeries hodlá převzít lucemburská společnost

Největší tuzemská pekárenská skupina United Bakeries zřejmě změní majitele. Chce ji převzít lucemburská společnost Moulis de Kleibettngen s. a. Případem se zabývá Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Uvádí se to na jeho webu.

Lucemburská firma úřad požádala o povolení fúze tento týden ve středu. Má převzít mateřskou společnost Bakeries International Luxembourg S. A., která United Bakeries a. s. ovládá. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se bude zabývat oblastí výroby a prodeje pekárenských a cukrářských výrobků.

Spolumajitel největší tuzemské pekárenské skupiny United Bakeries Marek Pařík letos v lednu avizoval, že svůj většinový podíl ve firmě prodá svému lucemburskému partnerovi. Pařík vlastní dvoutřetinový podíl, třetinu drží podnikatel Edmond Müller z Lucemburska. Ten je ředitelem firmy Moulis de Kleibettngen s. a., která patří již několik generací jeho rodině. Pařík si část akcií ponechá a bude nadále ve firmě působit jako poradce.

Pařík chtěl spolu se svým bratrem United Bakeries prodat už v roce 2010. Zájem měl zejména Agrofert, který chtěl podnik spojit se svými pekárnami Penam. Fúze pokračovala do července 2012, kdy slovenský antimonopolní úřad transakci odmítl posvětit, přestože český ÚOHS tak o měsíc dříve učinil. Agrofert odmítl zaplatit původně dohodnutou cenu a od smlouvy odstoupil.

United Bakeries je přední pekárenská skupina ve střední Evropě. Vznikla spojením největších českých skupin Delta Pekárny a Odkolek. Mateřskou společností skupiny United Bakeries je společnost European United Bakeries S. A. se sídlem v Lucembursku.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *