14.02.2005 | 02:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pekaři zažalují antimonopolní úřad

Společnosti Bakeries International Luxembourg a Delta pekárny, kterým Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zamítl fúzi, chtějí podat žalobu proti tomuto rozhodnutí. Kritizují, že antimonopolní úřad vůbec nevzal v úvahu jejich argumenty. ÚOHS zamítavé rozhodnutí odůvodnil dominantním postavením nového subjektu, který chtěly vytvořit společnosti představující dvojku a jedničku na tuzemském pekárenském trhu.

"Rozhodnutí nebylo antimonopolní, ale antihospodářské," prohlásil Pomp. Obě firmy by po spojení měly necelých 27 procent tržního podílu, což by podle ÚOHS znamenalo dominantní postavení. Pekaři však poukazují, že v jiných případech úřad povolil fúzi, i když konečný tržní podíl byl mnohem vyšší.
"Mimo jiné se majitelů dotklo to, jakým způsobem předseda ÚOHS pan Bednář v podstatě vypustil poplašnou zprávu, že se obě společnosti po fúzi budou chovat neeticky, že budou ničit konkurenci a peněženky českých rodin," řekl Pomp. Firmy jsou podle něj připraveny jít s případem až k Evropské komisi.
Předseda ÚOHS Josef Bednář dříve uvedl, že by roční výdaje na pečivo pro čtyřčlennou rodinu kvůli fúzi mohly vzrůst z průměrných 13.200 Kč asi o 2200 korun. Dodal, že spojené firmy by se mohly chovat zcela nezávisle a při více než 10.000 odběrních místech, síti pekáren a největší surovinové základně by vznikla i bariéra pro ostatní dodavatele. Získaná vyjednávací pozice vůči obchodním řetězcům by poté mohla narušit strukturu cen na trhu.
Bakeries International kontroluje v tuzemsku řadu společností v oboru, například Odkolek nebo Delta mlýny. Delta Pekárny sdružují 11 průmyslových pekáren v Česku, čtyři na Slovensku a akvizice mají také v Polsku a Maďarsku.
ÚOHS posuzoval za svou existenci přes 1220 fúzí a dosud nepovolil tři. Vedle pekárenských společností se tak nemohly spojit firmy Karlovarské minerální vody a Poděbradka na trhu minerálních vod a Saint Louise Sucre a Südzucker na trhu s cukrem.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down