Pekárny v Pardubickém kraji se chystají příští rok zdražit své výrobky

Pekárny v Pardubickém kraji se chystají příští rok zdražit své výrobky. Nutí je k tomu rostoucí ceny energií, naopak náklady na suroviny, zvláště mouku, se již stabilizovaly. Zdražovat musely už letos, například Pekárna Dymák v Heřmanově Městci na Chrudimsku o deset procent, stejné navýšení plánuje i pro příští rok, řekl Filip Dymák.

"Díky zastropování víme, co nás čeká. Pokud by ale došlo i ke zvýšení zaručených mezd spolu minimální mzdou, pak by se jednalo o větší náklad a museli bychom navýšit o 15 procent," uvedl Dymák. Produkce pekárny se letos mírně zvýšila. Podle Dymáka je to tím, že se věnuje řemeslným výrobkům, po nichž je poptávka. "Lidé stále dávají přednost kvalitě," dodal Dymák.

Pardubická společnost Goldfein, která v Chrudimi vyrábí perníky, bábovky, rolády a další sladké pečivo, odhaduje, že v prvním pololetí roku 2023 bude zdražovat přibližně o 15 procent, ke stejnému zvýšení cen přistoupila i letos. Podle ředitele Petra Lipše je letos odbyt srovnatelný s rokem 2021. Spotřeba plynu převyšuje 630 megawatthodin (MWh) ročně, firma by měla získat od státu na nárůst nákladů na energie kompenzace.

O cenách svých výrobků zatím nemá jasno společnost Pekárny Nopek Vysoké Mýto. Stále se seznamuje s podmínkami pro velké odběratele energií. Ceny zvyšovala již letos.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down