Pekárny z Liberecka chtějí prodávat v Německu

Pekárny z Libereckého kraje chtějí se svým zbožím prorazit v nedalekém německém pohraničí. V expanzi na saský trh jim má pomoci především otevření hranic a prodej za nižší ceny. Uvažují přitom o zakládání vlastních obchodů s pečivem přímo v Německu. Píše o tom dnešní liberecká příloha Mladé fronty Dnes.

„Pečivo je v německém pohraničí podstatně dražší než u nás, a proto bychom se tam rádi uchytili,“ řekl MfD obchodní ředitel Jizerských pekáren Jiří Uhlíř. Firma už v minulosti své výrobky z českolipské pekárny do Saska dodávala, nyní by chtěla prorazit ve větším. Dostat se do velkých řetězců je však podle Uhlíře hodně obtížné, a tak se Jizerské pekárny chystají v německém pohraničí otevřít své vlastní menší prodejny. S možnými zákazníky v Německu jedná i Pekárna Liberec, jež patří do skupiny Odkolek.
Na německý trh se chystá také frýdlantská pekárna Bonner. „Dodávky pro menší obchody však narážejí na velkou ochranu ze strany německých cechů. Do budoucna proto spíše otevřeme vlastní prodejnu, zásobovanou z Čech,“ prohlásil jednatel Bonneru Libor Manda. Do německé Žitavy je přitom z Frýdlantu přibližně stejně daleko jako do Liberce. Legislativní překážky pro vývoz zboží do Německa sice po vstupu České republiky do Evropské unie zmizely, německé pekařské cechy ale podle tuzemských podnikatelů konkurenci z Čech nevítají. Už v minulosti se objevily případy, že s obchodníky, kteří brali české pečivo, rozvázaly smlouvy. „Budeme se snažit uchytit hlavně typickým českým zbožím jako jsou třeba knedlíky nebo rohlíky,“ dodal Uhlíř. Rohlíky Němci neznají, mají jen žemle.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *