17.06.2008 | 11:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Penamu loni vzrostl zisk i tržby

Společnost Penam, která je druhou největší pekárenskou skupinou v zemi, v roce 2007 podle auditovaných výsledků zvýšila čistý zisk meziročně o 77 milionů korun na 169,93 milionu korun. Tržby firmy Penam loni díky vyšší výrobě i dražšímu pečivu vzrostly o 333 milionů korun na rekordních 2,974 miliardy korun. Informuje o tom výroční zpráva společnosti Penam, kterou vlastní Agrofert Holding.

"Výrazný vzestup (tržeb) byl způsoben vyšší výrobou pekáren a cukráren i vyšší výrobou mlýnů. Vzestupu tržeb také pomohlo navýšení cen v průběhu roku 2007," uvedli ve výroční zprávě za loňský rok šéfové společnosti. Zatímco loni v květnu podle vedení společnosti Penam podražil chleba, tak v listopadu se zvýšily ceny pečiva a těstovin. Pečivo v roce 2007 podle statistických údajů zdražilo v průměru o 10,2 procenta.
"Zásadním problémem byl vzestup nákladů na suroviny, především nákupních cen pšenice i žita po sklizni 2007," stojí ve výroční zprávě Penam. Ceny obilovin začaly prudce růst loni po letní sklizni, kdy některé z nich dosáhly až dvojnásobku hodnot z roku 2006. Například cena potravinářské pšenice se v závěru loňského roku dostala až na 6000 korun za tunu.
Tuzemské mlýnské provozy patřící do skupiny Penam loni vykázaly meziroční nárůst produkce o 5511 tun, výroba pekáren byla vyšší o 1491 tun, cukráren o 47 tun a těstárny o 2019 tun. "Důvodem zvýšení výroby bylo získání nových zákazníků na českém trhu, a to nejen u pečiva," uvedlo vedení společnosti Penam.
Penam provozuje 16 výrobních jednotek, 47 vlastních prodejen a zásobuje většinu tuzemských obchodních řetězců. Firma loni investovala bezmála půl miliardy korun do stavby robotizované pekárny v Herinku u Prahy. Skupina Penam v roce 2007 získala pekárnu KLS Klimentov.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down