25.06.2012 | 05:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Peníze na protipovodňová opatření

Na protipovodňová opatření by od roku 2014 mělo v rámci resortu ministerstva zemědělství (MZe) jít zhruba 1,7 miliardy Kč ročně. Vyplývá to z materiálu o přípravě III. etapy realizace protipovodňových opatření, který v úterý projedná vláda. Pro období 2014 až 2027 je potřeba zajistit finanční zdroje ve výši zhruba 25 miliard Kč, což je srovnatelná částka jako v období od roku 1999 do roku 2013.

Protipovodňová opatření mají být financována především ze státního rozpočtu, vlastních zdrojů správců vodních toků a peněz od obcí a podnikatelů ve vodou ohrožených oblastech. Za další zdroje financí označilo ministerstvo zemědělství zdroje z úprav ekonomiky vodního hospodářství a blíže nespecifikované další zdroje mimo státní rozpočet.
Podnětem pro rozsáhlejší protipovodňové investice byly velké záplavy, které za posledních 14 let způsobily v Česku škody za více než 170 miliard korun a vyžádaly si 123 lidských životů.
Náměstek ministra zemědělství pro vodní hospodářství Aleš Kendík koncem března uvedl, že MZe letos investuje v rámci svých programů do protipovodňových opatření podobně jako loni dvě miliardy korun. Do budoucna by se program měl orientovat na zvýšení vsakovací schopnosti území podél vodních toků, stavět by se tak měly poldry pro řízený rozliv povodňové vody.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down