24.01.2003 | 01:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Peníze na víno

Více než 185 milionů korun včetně stomilionové bezúročné státní půjčky se zatím sešlo ve Vinařském fondu, který vznikl v březnu 2002 na podporu tuzemského vinařství. Do 10. ledna sem měli přispět výrobci, dovozci i pěstitelé vína. "Konečnou částku odhaduji asi na 200 milionů Kč, přičemž penále za zpoždění činí 0,1 procenta z dluhu denně," řekl ředitel Vinařského fondu Jaroslav Machovec.

Důvodem zpoždění části plateb je podle něj nevědomost, ale i neochota nebo nedostatek peněz. Dlužníky však zatím lze dohledat a zpřesnění čísel očekává fond kolem 10. února. O pět dní později pak končí termín pro podávání žádostí na podporu výsadby vinic a podporu propagace vín. "Zatím se sešly tři desítky žádostí; další termín bude od 1. července do 15. srpna," doplnil Machovec. Ředitel upozornil, že peníze se rozdělují vždy z toho, co je na zůstatku účtu. Vinohradníci tak mohou zpočátku finišovat s výsadbou nových vinic, která musí skončit vstupem země do EU. Poté budou finance z fondu sloužit k marketingové podpoře. K nynějším 12 900 hektarům vinic lze podle Machovce přičíst loňských více než 1000 hektarů výsadby a až 1500 hektarů vysazených letos. Vinařský fond dotuje stát každoročně stejnou částkou, jakou do něj přispějí vinaři. Výrobci a dovozci dávají korunu z každého litru, poprvé uvedeného do oběhu, a 350 Kč ročně poskytují pěstitelé za každý i započatý hektar vinice

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down