30.08.2004 | 07:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Peníze premiér neslíbil

Ani na letošním 31. ročníku mezinárodní zemědělské výstavy Země živitelka se zemědělci nedočkali z úst vládních představitelů příslibu finančních prostředků na opatření, která by měla stabilizovat agrární sektor v České republice. "Nerad slibuji nesplnitelné, ale mohu říci, že z hlediska toho, co tato společnost zemědělcům poskytuje, bude příští rok lepší než tento," řekl z pódia na českobudějovickém výstavišti premiér Stanislav Gross.

Podle jeho slov se vláda pokusí zlepšit konkurenční pozici českých zemědělců v rámci Evropské unie. S tím souvisí i zvýšení finančních toků v zemědělství tak, aby bylo možné splnit závazky, které vyplývají z podmínek v přístupové smlouvě. Konkrétní částku ale Gross nevyslovil, nicméně uvedl, že vláda nebude přistupovat k zemědělství a venkovu pouze tržně, ale bude se jej snažit podporovat i ve vztahu k životnímu prostředí a životu lidí.
Ministr zemědělství Jaroslav Palas ve svém vystoupení konstatoval, že výsledky letošní sklizně, která by se měla pohybovat kolem osmi milionů tun obilí, i lepší ceny v živočišném sektoru dávají po dlouhé době důvod k optimismu, ovšem v resortním rozpočtu ministerstva zemědělství na příští rok stále chybí 11,2 miliardy korun. "Strategickým cílem unijní zemědělské politiky je zachování zdravé krajiny, čisté přírody, lesů i vod. Na pokrytí této celospolečenské objednávky však potřebujeme také dostatečné finanční krytí. Náš požadavek na dořešení výdajů kapitoly MZe pro rok 2005 nepředstavuje peníze navíc, ale pouze finanční prostředky na pokrytí našich závazků vyplývajících z vyjednaných přístupových podmínek s unií i ze závazků vůči zemědělcům," řekl a dodal, že Evropská unie vydává na zemědělský sektor polovinu svého ročního rozpočtu, takže viděno touto optikou žádá MZe ze státního rozpočtu podstatně méně, a to včetně unijních příspěvků. "V každém případě je i přesto částka, kterou obdrží náš zemědělec poloviční proti financím, které jsou vypláceny farmářům v původních členských zemích unie. Rozhodně tedy nemohu souhlasit s tím, aby jim bylo odkrajováno ještě z této poloviční částky. Nechceme, aby lidé na venkově přežívali jen díky sociálním dávkám, chceme abychom na venkově nastartovali rozvojové programy a na jejich start potřebujeme tyto finanční prostředky," zdůraznil Palas.
Ministr zároveň vyzdvihl připravenost českých zemědělců na vstup do unie, což dokládá mimo jiné i skutečnost, že počet žádostí o podpory z operačního programu zemědělství výrazně převyšuje možnosti programu. Pozadu podle něj nezůstáváme ani u Horizonálního plánu rozvoje venkova, kde je většina opatření naplněna v maximální míře. "V letošním roce jsme v březnu a dubnu vyplatili 5,2 miliardy korun a předpokládám, že v rámci Horizontálního plánu rozvoje venkova po 20. září tohoto roku vyplatíme postupně šest miliard korun a po 15. říjnu, jak avizuje Evropská unie, vyplatíme dalších šest miliard," řekl.
Pozitivní podle Palase je, že obavy z extrémního vykupování půdy cizinci stejně jako předpoklady spekulantů, že cena zemědělské půdy po vstupu do unie poroste do závratné výše, se ukázaly jako nepodložené. "Bohužel právě tyto spekulace mnohde zamezily uvolnění trhu s půdou pro naše zemědělce, kteří měli zájem na ní hospodařit," posteskl si ministr. Dodal, že se nepotvrdily ani prognózy kritiků, že země nestihne včas akreditovat platební agenturu, která je nezbytná pro žádání prostředků z evropských fondů. Zároveň však připustil, že na hodnocení dopadů vstupu České republiky do Evropské unie na naše zemědělství je zatím příliš brzy. Po téměř čtyřech měsících od vstupu nicméně "neúpí tuzemský trh pod záplavou potravinářských výrobků ze zahraničí". Přesto ale mají podle něj jisté problémy zelináři a ovocnáři, kterým však.nekonkurují produkty z původní evropské patnáctky, ale především z nových členských zemí. Proto je třeba přesvědčit české spotřebitele, aby českým potravinám dávali přednost. V této souvislosti řekl premiér Gross, že vláda bude maximálně podporovat české zemědělce v exportu a stejně jako Palas vyzval spotřebitele, aby kupovali české zboží, a drželi tak pro domácí producenty výsadní postavení na trhu. "Náš trh není zase až tak malý, aby nestálo za to se o něj poprat," vyzval zemědělce.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down