25.07.2007 | 02:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Peníze pro rybáře

Vláda schválila dokumenty, které umožní českému rybářství získat v letech 2007 až 2013 na podporách z Evropského rybářského fondu zhruba 760 milionů korun. S národním spolufinancováním jde o miliardu korun. Po jednání kabinetu to uvedl ministr zemědělství Petr Gandalovič. Národní strategický plán pro oblast rybářství, nastavující cíle a priority, a Operační program rybářství, jenž řeší rozdělení peněz, musí ještě schválit Evropská komise.

Uvedené zdroje mají podle ministerstva zemědělství posloužit k tomu, aby rybářství dokončilo restrukturalizaci, posílilo konkurenceschopnost, ale i zohlednilo požadavky na ochranu přírody a krajiny. Podpory tak podle návrhu budou moci rybáři čerpat například na investice do produkce, nebo na zpracování a uvádění rybích produktů na trh. Dále mají dotace pomoci rozvoji nových trhů a propagaci, protože domácí poptávka po sladkovodních rybách dlouhodobě stagnuje.
Operační program počítá rovněž s vyrovnávacími platbami za šetrné způsoby hospodaření v přírodně cenných územích. Podpory půjdou také na vytváření vhodných podmínek pro život vodních živočichů. Jde třeba o výstavbu míst pro tření nebo vysazování tažných druhů ryb. Evropské peníze podle návrhu podpoří nejen produkční rybářství, ale i rekreační rybolov.
Na území České republiky se nachází více než 24 tisíc rybníků a vodních nádrží. Jejich celková plocha činí 52 tisíc hektarů. Produkční rybářství stabilně dodává přibližně 20 tisíc tun ryb ročně, přičemž téměř 90 procent představuje kapr.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down