27.03.2007 | 11:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Peníze z evropského fondu koncem roku

Rybáři v EU by mohli začít čerpat peníze z Evropského rybářského fondu v závěru letošního roku. Evropská komise přijala pravidla, která umožní členským státům předložit své operační programy. Komise by je měla schválit během druhého pololetí. Fond počítá pro léta 2007 až 2103 asi se 3,8 miliardy eur (106,4 miliardy korun), z toho na ČR připadne 24 milionů eur (asi 670 milionů Kč).

Rozpočet rybářského fondu se týká mořského rybolovu i vnitrozemského rybářství, organizací producentů, zpracovatelů i distributorů, stejně jako jednotlivých rybolovných oblastí.
O způsobu, jakým budou peníze z tohoto programu využity, rozhodnou členské státy a komise zkontroluje, zda národní operační programy odpovídají cílům společné rybářské politiky unie, a poté je schválí. Převážná část těchto programů by měla být podle komise schválena během druhého pololetí roku 2007, kdy by se také mohlo začít z Evropského rybářského fondu čerpat.
Rozdělení podpory rybářům bylo schváleno už loni na podzim. Čeští rybáři, jejichž doménou jsou především sladkovodní ryby, se mohou paradoxně těšit větší podpoře než některé země, které mají přístup k moři. Češi tak dostali přiděleno více peněz než například Slovinci, Malťané či Belgičané. Nejvíce peněz budou moci čerpat Italové (377 milionů eur) a nejméně Malťané (zhruba sedm milionů eur).
Schválené prováděcí nařízení nahrazuje devět dosud platných předpisů. Stanoví postupy, které členské státy mají dodržovat při sestavování a provádění svých operačních programů.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down