Peníze z programu Zelené oázy si rozdělí 12 projektů

Grant v programu Zelené oázy, který pro obce a spolky vyhlašuje Nadace Partnerství, letos získalo 12 projektů z 62 přihlášených. Rozdělí si milion korun.  Za nadaci to uvedl David Kopecký. Žádat o grant mohly obce, školy, spolky a další instituce z celé republiky. Cílem programu je navrátit zeleň a vodní prvky do měst a vesnic. Grantovou výzvu nadace vyhlašuje od roku 2015.

"Extrémní výkyvy počasí, sucha i snížená schopnost krajiny zadržovat vodu stále významněji ovlivňují náš život ve městě i na vesnici. Skrze tuto grantovou výzvu proto podporujeme již od roku 2015 ty projekty, které vedou k obnově a tvorbě přírodě blízkých veřejných míst a stanou se Zelenými oázami. Společně tak přispíváme ke zmírnění dopadů změny klimatu na lokální úrovni," uvedl František Brückner z Nadace Partnerství. Výzva je každoročně určena na tvorbu nebo úpravu veřejných prostranství, přírodních, komunitních a školních zahrad nebo starých sadů, které pomáhají zachovat krajové odrůdy ovoce. Lidé mohou grantovou podporu využít i na čištění zdrojů vody, sběr dešťové vody, přírodě blízké úpravy studánek či pramenů nebo náhradu povrchů za ty, které lépe vsakují vodu: například na parkovištích. Takových záměrů uspělo v poslední výzvě Nadace Partnerství 12. Projekty zaměřené na vodu a zeleň ve městech letos bude moci uskutečnit například pětice škol a školek či čtyři obce nebo dvě občanské organizace. Na projekty získaly částky mezi 26 000 a 127 000 korunami. Dobrovolníci se tak mohou pustit například do budování "Kouzelných zahrad" v Dušníkách na Litoměřicku a v Mikulčicích na Hodonínsku. V nedalekých Tvrdonicích na Břeclavsku rozkvete tucet ukázkových předzahrádek, v srdci CHKO Žďárských vrchů zase vznikne venkovní učebna. Další přírodě blízké zahrady plánují například v Třebíči či v Dolních Věstonicích na Břeclavsku.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down