30.08.2004 | 08:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Peníze za obilí zaplatí fond až po celé dodávce

Ani Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) si v tuto chvíli netroufá odhadnout, jaký bude zájem o intervenční nákup obilí, který zahájí v pondělí 1. listopadu. Na zprávy potvrzující velmi dobrou sklizeň fond reaguje snahou zajistit si další skladovací kapacity.

Po dvou kolech výběrového řízení má SZIF podle tiskové mluvčí Jitky Slukové nabídnuté sklady pro 312 tisíc tun obilí. „Předpokládáme, že v průběhu října, tedy před zahájením intervenčního nákupu, budou skladovatelé své nabídky k možnosti uskladnění zvyšovat,“ dodala. Mezi sklady, které si fond zajišťuje, jsou také prostory zemědělců a odbytových družstev. Ty v současné době představují 21 tisíc tun.
Žňová komise Agrární komory ČR minulý týden vyzvala SZIF, aby vzhledem k úrodě, která by měla převýšit dosavadní odhady, na tuto situaci reagoval a vykoupil všechno nabídnuté obilí. To znamená zajistil si dostatečné skladovací kapacity, a to i u pěstitelů.
Kdo bude chtít hned při první příležitosti dodat pšenici, ječmen nebo kukuřici odpovídajících kvalitativních parametrů na intervenční nákup, měl by podle mluvčí fondu dodržet následující postup: poslední říjnový týden si z webové stránky www.szif.cz stáhne formulář nabídky obilovin, správně ho vyplní – k tomu mu má pomoci instruktážní list, který najde také na internetu. „Svou nabídku se všemi náležitostmi prodávající zašle nebo doručí přes podatelnu na centrálu SZIF Ve Smečkách 33, Praha 1, do oddělení pro obiloviny,“ popsala Sluková. Doporučuje také domluvit se s intervenčním skladovatelem tak, aby zboží bylo ve skladu uloženo ještě před zahájením intervenčního nákupu, a to odděleně.
Fond má podle mluvčí pět dní na to, aby nabízejícího upozornil na případnou chybu ve formuláři. „Pokud bude vše v pořádku, SZIF vystaví co nejdříve závěrečný nákupní list, který by měl mít charakter smlouvy o dodání. Přesný počet dní, dokdy má tento dokument vydat, není stanovený. Dá se to ale zvládnout do týdne,“ poznamenala Sluková. Zdůraznila přitom, že termín dodávky zboží určuje fond.
Nabídnout lze nejméně 80 tun homogenní partie obilovin. Základní intervenční cena 101,31 eura za tunu se každý měsíc zvyšuje o skladovací poplatek 0,46 eura za tunu. Výsledná cena závisí na kvalitě, která může být podstatně nižší než u intervenčního nákupu vyhlašovaného před vstupem do Evropské unie. Zaplaceno dostane prodávající v termínu 30 až 35 dní po kompletní přejímce zboží a kontrole kvality. „Fond si na tuto úhradu zajistí bankovní úvěr. Po třech měsících a kontrole nám Evropský zemědělský orientační a záruční fond pošle peníze,“ doplnila Sluková.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down