Pesticidy, hormony či fosfor má z Želivky lépe odstranit granulované uhlí

Modernizace Úpravny vody Želivka by měla skončit v roce 2020. Na dnešním jednání výboru pro životní prostředí to řekl předseda představenstva společnosti Želivská provozní Mark Rieder. Devadesátiprocentním vlastníkem úpravny je hlavní město. Čistější vodu má zajistit nová hala s granulovaným aktivním uhlím za 1,24 miliardy korun. Peníze na úpravy chce firma získat z dotace, měla by být až 60 procent.

Bylo vydáno územní rozhodnutí. Aktuálně se zpracovává dokumentace pro výběr zhotovitele. Pokud bude vybraný dodavatel, získá společnost Želivská provozní body navíc v žádosti o dotaci, vysvětlil Rieder.

Granulované uhlí, které bude nově úpravna k čištění vody používat, z ní má lépe odstranit pesticidy ze zemědělské výroby, hormony či fosfor obsažený například v pracích prášcích. Teď vodu z nádrže Švihov (Želivka), vybudované v letech 1965 až 1972, čistí 56 pískových filtrů, poté se dezinfikuje ozonem a upravuje vápenným hydrátem a plynným chlorem.

Upravená voda jde do vodojemu Jesenice s objemem 200 000 metrů krychlových. Úpravna vody Želivka, která je největším provozem svého druhu v zemi, vyrobila za čtyři desítky let přes čtyři miliardy metrů krychlových pitné vody. Svým maximálním výkonem 7000 litrů za sekundu se řadí k největším úpravnám vody v Evropě.

Vodu z Želivky odebírají také Středočeši a část obyvatel vysočiny. Praha ji využívá asi ze 75 procent, dalším zdrojem je Káraný, odkud se čerpá podzemní voda.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down