Při prodeji brambor z letošní sklizně teď pěstitelé nevydělávají. Prodávají je za ceny na úrovni výrobních nákladů nebo i mírně pod nimi, řekl předseda Českého bramborářského svazu Josef Králíček na odborném semináři v Havlíčkově Brodě. Při prodeji ve velkém dostávají zemědělci za kilogram brambor mezi čtyřmi až pěti korunami. Podle předsedy se dá očekávat zvýšení této ceny kvůli nižší sklizni nejen v Česku a růstu nákladů za energie při skladování brambor.
"Cena se musí oživit a signály už tady jsou. Na západě v těch bramborářských zemích už k tomu došlo," uvedl Králíček.
Výdaje pěstitelů se zvyšují. "Zatímco u jiných (zemědělských) komodit došlo k většímu či menšímu navýšení farmářských cen, u konzumních brambor byla reakce minimální," řekl předseda svazu. Ve dvorech farem mohou lidé kilogram brambor koupit za deset až 12 korun. Podle Králíčka pěstitele poškozují slevové akce obchodních řetězců. Na druhou stranu podle něj začínají mít obchodníci větší zájem prodávat domácí produkci, protože se tím mohou před zákazníky prezentovat.
"Brambory jsou tradiční česká komodita a jde nám o to, abychom ten stávající stav, kdy jsme soběstační z nějakých 75 až 80 procent, aby se ta míra soběstačnosti zvýšila," řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula. Uvedl mimo jiné, že se ministerstvo bude snažit motivovat obchodní řetězce k prodeji českých brambor, a to i ve spolupráci se Svazem obchodu a cestovního ruchu.
Pěstitele ministr vyzval, aby se sdružovali do organizací producentů, což jim zajistí lepší vyjednávací pozici s obchody. "Chtějí mít většího partnera, který dokáže zajistit stabilní celoroční přísun brambor," řekl.*