Pěstitelé cukrovky se obávají o peníze z EU určené na kompenzaci ztrát

Krajská agrární komora v Olomouci a někteří pěstitelé z Moravskoslezského kraje chtějí zaslat nesouhlasné stanovisko vládě. Obávají se, že prostředky z rozpočtu EU kompenzující ztráty příjmů pěstitelů v rámci cukerní reformy ministerstvo rozptýlí mezi všechny zemědělce v republice. Závěry o rozptýlení kompenzace a v jakém poměru jsou předčasné, reagoval mluvčí MZe Tomáš Loskot s tím, že se o věci bude ještě jednat. Připomněl, že definitivní znění cukerní reformy bude schvalovat teprve únorová rada ministrů EU.

Rozptýlením prostředků z EU by získali všichni zemědělci na každý hektar obdělávané půdy dotaci ve výši několik desítek korun, uvádí se v prohlášení krajské agrární komory. Podle jejích představitelů způsobí toto opatření zánik pracovních míst u pěstitelů i výrobců cukru.
Krajská agrární komora v Olomouci hodlá iniciovat mimořádné zasedání Agrární komory, jež by se tímto problémem zabývala. Obrátit se hodlá také na hejtmana Olomouckého kraje a dalších regionů. Upozorňuje, že plocha, na níž zemědělci pěstují cukrovou řepu, se v posledních letech výrazně snížila. Zatímco v roce 1996 to bylo v ČR 104 000 hektarů, loni už jen 63 500 hektarů.
Na reformě trhu s cukrem se Česká republika a Evropská unie dohodly loni v listopadu. Jejím jádrem je to, že zaručené ceny cukru v EU klesnou od sezóny 2006/2007 během čtyř let o 36 procent a cukrové řepy o 42,6 procenta. Poklesu cen by měl pěstitelům vynahradit příspěvek z rozpočtu EU, který byl měl kompenzovat ztrátu jejich příjmů do výše 64,2 procenta. Čeští pěstitelé by měli dostat každý rok z EU přibližně 1,3 miliardy korun.
Pokud určené kompenzace nebudou dány v plné výši pěstitelům cukrovky, hrozí údajně útlum až likvidace výroby této plodiny, a tím i cukrovarnictví u nás, tvrdí předseda krajské agrární komory Josef Hlavinka. Podle něj by čeští pěstitelé byli v mnohem horší pozici než jejich kolegové v původních zemích EU. Dostávají prý minimálně až dvakrát větší kompenzace. Český cukr by tak nemohl na evropském trhu konkurovat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *