20.01.2009 | 02:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pěstitelé jablek čekají potíže s odbytem

Pěstitelé jablek se obávají, že se jim do konce obchodní sezony v červnu nepodaří prodat nynější nadprůměrnou zásobu jablek. K začátku ledna měli ještě z loňské sklizně ve skladech přes 41tis. tun jablek, což bylo proti pětiletému průměru o 31 procent více. Proti lednu 2008 byla zásoba vyšší dokonce o 74 procent. Na Ovocnářských dnech v Hradci Králové to uvedli představitelé Ovocnářské unie.

Podle předsedy Ovocnářské unie Jaroslava Mušky se k nynější zásobě ještě musí připočítat 15 tis. až 20 tis. tun jablek, která na český trh v prvním pololetí přijdou z dovozu. "Celkem tak tady bude asi 60 tis. tun jablek, které prodat bude na hraně," řekl Muška.
Prodej českých jablek hned na začátku obchodní sezony loni v říjnu zbrzdilo velké samozásobení lidí, které umožnila mimořádná úroda v zahrádkách a alejích. Za říjen a listopad tak čeští ovocnáři prodali dohromady jen 10 tis. tun jablek, což proti pětiletému průměru představovalo snížení o téměř 30 procent. Prodeje se zvýšily až v prosinci, a to na 6800 tun.
Odbytu v závěru roku pomohl i pokles cen jablek v obchodech. Nyní se kilogram jablek prodává podle kvality a odrůdy za deset až 25 korun. Loni v lednu, kdy jablek bylo ve skladech kvůli tehdejší neúrodě výrazně méně, se ceny pohybovaly od 15 do 35 korun za kilogram.
Loni čeští pěstitelé zásoby vyprodali do března a na trhu pak už byla jen dražší jablka z dovozu ze západní Evropy. Způsobilo to skok cen na červnových rekordních zhruba 40 korun za kilogram. Nyní je podle ovocnářů jisté, že česká jablka budou na trhu do konce obchodní sezony v červnu.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down