02.10.2017 | 10:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pěstitelé jablek na jižní Moravě sklízejí asi 20 až 30 procent proti průměru

Pěstitelé jablek na jižní Moravě dokončují sklizeň, hotova by mohla být příští, nejpozději přespříští týden. Ztráty, které letos způsobily mrazy, jsou značné. Proti průměrné sklizni posledních let sklízejí pěstitelé zhruba 20 až 30 procent. Kompenzace ministerstva zemědělství jim nahradí ušlé tržby zhruba z pětiny.

Mrazy letos zasáhly stromy na začátku vegetace na jaře dvakrát a většina ovoce v kraji zmrzla. Menší dopad měly mrazy na ovoce, které již bylo po odkvětu. "Odrůda Šampion kvetla o něco dřív a je relativně dobrá. Ostatní odrůdy jsou na tom výrazně hůř," řekl předseda Agrospolu z Knínic u Boskovic Ladislav Menšík. Zatímco loni sklidili z 15 hektarů sadů 260 tun, letos to bude jen kolem 60 až 70 tun. V Pomoně Těšetice na Znojemsku jsou na zhruba 20 procentech průměrné úrody. "Jediná odrůda, která dopadla trochu lépe, jsou Goldeny. V podstatě se naplnila předpověď, kterou jsme před několika měsíci udělali," konstatoval ředitel Ivo Pokorný.  Jablka jsou také kvůli suchému létu i mrazům často menší, případně s kazy, proto značná část nepůjde do maloobchodu ke konzumaci, ale za nižší cenu do moštů a džusů. V Agrospolu to může být až polovina. Ze dvora nyní podnik prodává kilo za 13 korun. Zhruba 30 procent průměru sklidili v Sadech Starý Lískovec na okraji Brna. "V podnikové prodejně prodáváme kilo za 18 korun, ale abychom uspokojili poptávku, nechali jsme si jablka i dovézt a ta prodáváme za 25 korun," řekl předseda Vít Blaha. V prodejně je obvykle možné koupit i čerstvý mošt, letos však nebude. "Můžeme za rok zpracovat 300 tun jablek, ale letos bychom je museli nakoupit. A vzhledem k tomu, že lidé si je cení na troj- až čtyřnásobek normální ceny, tak se to ani nevyplatí," řekl Blaha.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down