11.08.2004 | 03:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pěstitelé mají starosti s prodejem meruněk

Asi dvoumilionovou ztrátu zaznamenal největší pěstitel meruněk v zemi, firma Patria Kobylí na Břeclavsku. Potíže jí způsobila společnost Deva Nové Město na Moravě, která své provozy přestěhovala na finančně i surovinově výhodnější Slovensko. Patria si proto musela najít odbyt přímo na pražských a vídeňských tržnicích. Píše o tom dnešní Rovnost.

"Do Velkoskladů ovoce a zeleniny v Praze dodáváme kilogram meruněk za 28 korun," cituje list vedoucího úseku sadů Vratislava Hycla. Kvalita se podle něj neřídí normami, ale odběratelé zcela samozřejmě požadují plody o průměru 40 milimetrů a více. Potíže má Patria s pronikáním do supermarketů, kde například Kaufland a Hortim nejeví o meruňky zájem a stále je dovážejí z Řecka.
Patria Kobylí má meruňky na 160 hektarech plodných sadů. Při letošní sklizni od 30. června do poloviny srpna sklidí firma asi devět tun ovoce z hektaru, což je o 4,5 tuny více, než dosahuje dlouhodobý průměr.
Sadaři z Kobylí dodávají meruňky pro Hamé Babice, Alibonu Litovel a PT Servis Tábor. Sklízejí asi z 62.000 stromů a pomáhá jim asi šest stovek brigádníků, zejména ze Slovenska.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down