21.05.2007 | 01:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pěstitelé mohou začít pěstovat geneticky upravené brambory

Zemědělci v České republice mohou začít pokusně pěstovat geneticky upravené brambory. Podle serveru Aktuálně.cz ministerstvo životního prostředí vyhovělo žádosti pěstitelů a udělilo jim letos povolení vypěstovat geneticky modifikované brambory na deseti hektarech pozemků.

O povolení zkušebního pěstování GMO brambor usilovaly tři společnosti na Žďársku - Proagro Radešínská Svratka a zemědělská družstva v Novém Městě na Moravě a ve Velké Losenici. Dva žadatelé nakonec od žádosti ustoupili, povolení tak platí pouze pro jednu firmu. "Ministerstvo ale zatím s tím, že rozhodnutí nebylo doručeno, nesdělilo, která firma povolení obdržela," píše server.
Geneticky upravené brambory neslouží k potravinářským účelům, ale k výrobě škrobu. Na rozdíl od klasických odrůd mají jinou kvalitu škrobu, která je výhodnější pro výrobce papíru či lepidel.
Trojice agrárníků, kteří o povolení pěstovat GMO brambory původně požádali, provozuje škrobárnu v Hodíškově.
Pokud se nové odrůdě bude na polích Vysočiny dařit a pokud její pěstování pro komerční účely povolí Brusel, počítají farmáři na Vysočině s rozšířením ploch. Vede je k tomu zájem zpracovatelů.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down
Memory: 28MB (5.6% of 500MB)