Pěstitelé mohou žádat fond o kompenzace škod způsobených mrazy

 Pěstitelé ovoce mohou nově žádat o podporu za škody způsobené mrazy Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) v aplikaci Portál farmáře. Po žádosti naplánuje fond termín kontroly škod na zasaženém místě, a pokud žadatel splní všechny podmínky, počítá fond s vyplacením peněz na konci srpna a začátku září. SZIF o tom dnes informoval v tiskové zprávě. Fond předpokládá, že kompenzace bude poskytovat až od 50 procent škod, případně ušlých příjmů.

Registrace škod podle druhu

Škodu na jahodách musí pěstitelé nahlásit do 24. května. Poškození na peckovinách, kam spadají broskve, meruňky, třešně, višně, švestky a slívy, a na drobném ovoci, tedy malinách, borůvkách, rybízu a angreštu, do 31. května. Na nahlášení škody na jablkách, hruškách a školkách mají pěstitelé čas do konce června. Registraci podle druhu musí ovocnáři a další zemědělci splnit do uvedených termínů kvůli co nejobjektivnějšímu ověření škod, uvedl SZIF. Podle něj za první den ohlásilo zhruba 200 žadatelů, průměrně hlásí každý dvě až tři postižené plodiny. Žádné omezení podle rozsahu poškození plodin podle fondu k registraci není, předpokládá ale, že kompenzace bude poskytovat až od 50 procent škod či ušlých příjmů. Už dříve to zmínil i ministr zemědělství Marek Výborný. Prioritou podle Výborného budou pěstitelé, u kterých škody přesahují 50 procent, a zaměří se především na ovocnáře. Pravidla pro vyplácení kompenzací ministerstvo připravuje, budou v souladu s programem pro řešení rizik a krizí v zemědělství, který byl notifikován u Evropské komise do konce roku 2028, uvedlo tiskové oddělení resortu. Ministerstvo také potvrdilo předpoklad, že pěstitelům bez uzavřeného pojištění bude dotace krácena o polovinu. Tato kompenzace by byla podle resortu vyplácena ze státního rozpočtu, o výši bude Výborný jednat s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou. Ve srovnání s předchozím pětiletým průměrem se letos podle Ovocnářské unie pravděpodobně sklidí 22 procent jablek, 21 procent hrušek, v případě višní a třešní je to 16 procent. Výborný už dříve uvedl, že se v Česku tento rok místo 138 000 tun ovoce sklidí asi 30 300 tun. Nejhorší sklizeň ovoce od 90. let byla v roce 2011, kdy činila 101 249 tun. Vláda je připravena na podporu pěstitelů, jejichž produkci letos poškodily silné mrazy, uvolnit peníze ze státního rozpočtu. Konkrétní částku zatím nedohodla. Ministerstvo zemědělství čeká na odpověď od Evropské komise, kterou Výborný požádal o příspěvek 100 milionů eur (zhruba 2,5 miliardy korun). Právě od této podpory se mělo odvíjet množství peněz poskytnutých státem a konkrétní forma podpory pěstitelům.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down