25.07.2006 | 04:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pěstitelé na Zlínsku dokončují sklizeň ozimého ječmene

Zemědělské podniky, které hospodaří na Zlínsku a Vsetínsku, již mají podle agenturních informací sklizeny takřka všechny plochy ozimého ječmene. Na Uherskohradišťsku mají pod střechou ozimý ječmen ze tří čtvrtin, v okrese Kroměříž z jedné třetiny. V okresech Zlín a Kroměříž jsou výnosy asi o desetinu nižší než loni, zemědělci na Vsetínsku a Uherskohradišťsku jsou na tom ve srovnání s loňskem zhruba stejně.

Zemědělci na Zlínsku mají sklizeno 98 procent ozimých ječmenů, průměrný hektarový výnos činí 4,2 tuny. Podle ředitele zlínské zemědělské agentury Františka Fojtíka je to asi o devět procent méně než v roce 2005. Na Vsetínsku mají zemědělci pod střechou 95 procent ozimého ječmene, průměrný výnos 4,6 tuny je přibližně stejný jako loni. Stroje již s výjimkou Vsetínska vyjely v kraji také do porostů ozimé pšenice a řepky.
Podle Fojtíka bude letošní úroda obilí asi o desetinu nižší než loni. "Horké počasí zcela určitě výnosům obilovin, ale i řepky nepřidá. Navíc urychlí dozrávání obilí, zrna se plně nevyvinou a zasychají, což samozřejmě zemědělci pocítí v nižších příjmech," uvedl.
Loni zemědělci v kraji sklidili podle informací Českého statistického úřadu celkem 329.596 tun obilovin. Letos bude objem sklizně nižší i kvůli tomu, že zemědělské podniky mají obiloviny zasety jen na 57.730 hektarech. Ve srovnání s rokem 2005 je to asi o osm procent méně.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down