01.09.2004 | 01:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pěstitelé prodají většinu obilí prostřednictvím intervenčního nákupu

Letošní průměrné výnosy obilovin v Pardubickém kraji, sklizené zhruba ze tří čtvrtin plochy, jsou letos vyšší než vloni. Zatímco v uplynulém roce činil průměrný výnos 4,2 tuny, letos se vyšplhal na 5,45 tuny z hektaru, sdělila ředitelka Regionální agrární komory Jarmila Vlasáková. Zároveň dodala, že kvůli nízkým výkupním cenám budou pěstitelé prodávat větší část obilí prostřednictvím intervenčního nákupu.

Vývoj výkupních cen obilí je rozkolísaný a liší se podle regionů, podotkla Vlasáková. Doposud jsou podle Vlasákové nabízené ceny pro pěstitele nepřijatelné, protože jsou nízké. Zemědělci začnou s prodejem obilí v listopadu, kdy se zahájí intervenční nákup, prohlásila.
Podle Vlasákové větší úrodu nepocítí ani spotřebitelé na cenách pečiva nepocítí. Argumentují tím, že narůstají náklady na energie, například nafta. Poukázala, žen cena obilovin se přitom v pečivu do celkové ceny promítá pouze minimálně.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down