14.10.2011 | 01:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pěstitelé prodávají brambory za ztrátové ceny

Úroda brambor v České republice je skoro o pětinu vyšší než loni. Podle odhadu Českého statistického úřadu bude sklizeno přes 786 tisíc tun. Kvůli přetlaku na trhu teď pěstitelé dostávají za kilogram do dvou korun, což pro ně podle Ústředního bramborářského svazu ČR znamená prodělek. Zlevnění nastalo i v obchodech. Například hypermarkety v Havlíčkově Brodě nabízejí kilogram brambor v akci dokonce i za necelé tři koruny v desetikilovém balení.

"Ty tři koruny mají přilákat zákazníky do marketů, a ne kupovat brambory," řekl novinářům předseda bramborářského svazu Miloslav Chlan na dnešním semináři k Bramborářským dnům v Havlíčkově Brodě. Při nákupu podle něj tito obchodníci hledají nejnižší cenu, kvalita brambor je u nich až na druhém místě.
Za necelé tři  se v brodských obchodech dnes daly koupit brambory v desetikilovém balení. U dvoukilogramového sáčku už byla cena za kilogram skoro devět Kč. Při nákupu přímo na farmách teď lidé za kilogram zaplatí od 3,50 Kč po pět Kč. Před rokem, když byla sklizeň brambor v České republice slabší, prodávali zemědělci kilogram asi za pět Kč. V obchodech tehdy stejné množství stálo i přes 15 Kč.
Domácí spotřeba brambor dlouhodobě klesá. Podle statistik sní průměrný Čech jen kolem 65 kilogramů brambor ročně, před deseti lety to bylo asi o deset kilogramů víc. Snižuje se také pěstování této plodiny. Rozloha bramborových polí v ČR se podle ČSÚ proti loňsku snížila o 2,3 procenta na 26 450 hektarů.
Kvůli nynějšímu nevýhodnému prodeji plánují farmáři další redukci ploch. "Dneska se to rodí v hlavách zemědělců, zatím to nikdo jiný neví. Doufám, že to bude jenom do pěti procent," řekl Chlan. Pěstitelé hledají větší jistotu, kterou jim dává třeba obilí. Náklady na pěstování brambor jsou totiž ve srovnání s obilím i čtyřikrát vyšší. Podle Chlana se už ale k bramborám budou zemědělci těžko vracet, protože to už nebudou umět. Pokud se Česko v budoucnu vzdá pěstování brambor, doplatí na to podle něj spotřebitelé, kteří budou odkázáni na dražší dovoz. Ubyla by také další technická plodina, která pomáhá zlepšovat úrodnost půdy.
Letošní sklizeň brambor je díky pěknému počasí skoro u konce. Velké zemědělské bramborářské podniky končí tento týden. Zhruba třetina tuzemské produkce bude i letos z Vysočiny. Výnos se podle statistiky pohybuje v průměru kolem 30 tun z hektaru, oproti minulé sklizni je vyšší zhruba o pět tun. Narostly ale hodně velké brambory, které se dají zpracovat jen ve škrobárnách. "Pokud ti pěstitelé nezvládli ukončení vegetace v optimální době," poznamenal tajemník svazu Josef Králíček. Určité uklidnění na trhu s bramborami se podle Králíčka dá očekávat až v době, kdy se bude obchodovat s uskladněnou produkcí.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down