10.08.2001 | 07:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pěstitelé sčítají škody

Optimistické prognózy, které slibovaly pro letošní rok velmi dobrou úrodu obilí i řepky, se zřejmě nenaplní. Silné bouřky s přívalým deštěm a krupobitím způsobily pěstitelům v některých oblastech Čech i Moravy značné škody. Nejvíce bylo postiženo Zlínsko a východ Jižních Čech.

.
V případě poškození úrody krupobitím dostanou zemědělci, kteří se pojistili, náhradu od pojišťovny. Pokud však škodu nezpůsobí přímo kroupy, ale přívalový déšť, záplava, nebo voda stojící v polích, náhrady se nedočkají, protože taková rizika pojistit nelze. Přitom mají přímý dopad na ekonomiku podniku. Podle předsedy Svazu zemědělských družstev a společností Miroslava Jirovského způsobily silné deště především polehlost porostů a zamokření, které vede k porůstání a k napadení houbovými chorobami, což snižuje kvalitu sklízeného obilí.
Zhruba 600 až 800 hektarů obilovin, zejména jarních ječmenů, nebude na Kroměřížsku vůbec sklízeno, protože klasy byly "vymláceny" kroupami přímo na polích. Podle ředitele kroměřížské agrární komory Jaroslava Kolaříka letošní přímé ztráty zemědělců se doposud pohybují od 150 do 200 milionů korun a následné ztráty zaviněné sklizní nekvalitních produktů připraví zemědělce o další desítky milionů korun. Jak informoval pracovník zemědělské agentury Oldřich Kurfürst, z 60 až 80 procent jsou poškozeny také porosty řepky na Vsetínsku.
Velké ztráty očekávají zemědělci na Jindřichohradecku a ve východní části Českobudějovicka. Podle předběžných údajů například zemědělská společnost v Dubném na Českobudějovicku, přijde na 50 hektarech pšeničného porostu o 30 procent a na dalších 50 hektarech dokonce o 80 procent úrody. Poškozenou zde mají i část kukuřice a asi 50 hekterů ječmene. Ještě hůře postihl živel zemědělské družstvo Velký Ratmířov na Jindřichohradecku, kde na části plochy přišli o celou úrodu hrachu, na 120 hektarech mají vytlučenou pšenici a poničených je také 20 hektarů brambor. Ve Stráži nad Nežárkou na Jindřichohradecku hlásí místní zemědělské družstvo 20 procent polehlých plodin.
Rozsah škod zemědělců mapovaly pojišťovny v průběhu minulého týdne. Podle Hugo Roldána z tiskového oddělení ministerstva zemědělství by měl být celkový rozsah poškození znám počátkem tohoto týdne. Ministerstvo zemědělství však zatím ještě neobdrželo žádné žádosti o náhradu škod od pěstitelů. Roldan však soudí, že ke kompenzacím by se mohlo přikročit pouze tehdy, pokud by v nějakém velkém regionu došlo k velmi významným škodám. Resort ale na tento účel nemá volné peníze, takže není pravděpodobné, že by stávající škody kompenzoval.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down