05.08.2014 | 03:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pěstitelé sklidili 47 procent obilí a 89 procent řepky

Pěstitelé v České republice sklidili již téměř polovinu ploch obilnin a bezmála 90 procent řepkových polí. Postup žní v uplynulém týdnu v řadě regionů zkomplikoval déšť a bouřky. Průměrné hektarové výnosy obilí jsou vysoké a u řepky rekordní. Kvalita obilí je dobrá, v důsledku dešťů lze však očekávat její zhoršování, vyplývá z údajů, které dnes zveřejnilo ministerstvo zemědělství (MZe).

Ke 4. srpnu bylo sklizeno celkem 605 100 ha obilnin, což je 46,5 procenta letošních ploch. Dosavadní produkce dosahuje 3,66 milionu tun, což je o třetinu více vůči srovnatelnému datu před rokem. Díky mírné zimě a dosavadní přízni počasí je sklizeň zatím letos výrazně dál než byla loni. Průměrný hektarový výnos dosahuje 6,05 tuny, což je zhruba o desetinu více než před rokem.
Řepku mají pěstitelé posečenu na 347 000 ha ploch. Je to 89 procent letošní výměry této olejniny. Ke srovnatelnému dni loni bylo sklizeno 60 procent řepky. Průměrné výnosy činí rekordních 3,96 tuny z hektaru, loni to bylo 3,46 t/ha.
Nejpomaleji jdou žně v Karlovarském kraji, kde je sklizena zatím necelá pětina obilí a 43 procent řepky. Sklizeň zaostává také v Moravskoslezském kraji a Kraji Vysočina, kde je sklizena necelá čtvrtina obilných ploch. Nejdále jsou tradičně zemědělci v Jihomoravském a Zlínském kraji, kde je sklizeň řepky u konce a obilí je sklizeno z více než 70 procent.
"Výsledky kvality prozatím ukazují dobré hodnoty ve všech ukazatelích, avšak vlivem deštivého počasí v uplynulém týdnu je možno očekávat pokles kvality hodnocených ukazatelů," uvedlo MZe.
Osevní plochy základních obilnin se letos mírně snížily, a to o 0,3 procenta na 1,302 milionu hektarů. Významný pokles výměry byl zaznamenán u žita, mírně se snížila plocha osetá ozimým ječmenem a ovsem.
Řepka se letos pěstuje na 15,8 procenta osevních ploch a je tak po ozimé pšenici druhou nejrozšířenější plodinou. Zastavil se však dlouholetý trend růstu osevní plochy nejrozšířenější domácí olejniny. Její výměra se meziročně snížila na 389 000 hektarů a přiblížila se úrovni roku 2011.
Podle prvního odhadu Českého statistického úřadu k 20. červnu, zveřejněného 11. července, měla letošní sklizeň obilí být o 2,5 procenta nižší než loni. Zemědělci měli sklidit 6,654 milionu tun, což by bylo o 170 000 tun meziročně méně. Úroda řepky měla klesnout o 12,8 procenta na 1,259 milionu tun. To by bylo o 184 000 tun méně, než byla loňská sklizeň.
První odhad však zpracovával ČSÚ ještě předtím, než vyjely první kombajny do polí pouze na základě stavu porostů. Navíc zohledňoval celkovou sklizeň včetně obilnářsky slabších oblastí. Sklízí se přitom nejdříve v těch nejúrodnějších oblastech s nejvyššími výnosy. Blíže skutečnosti by měl být druhý odhad, který bude zveřejněn v příštím týdnu. V něm již budou zohledněny skutečně dosažené výsledky žní.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down