Pěstitelé sklidili více chmele

Pěstitelé letos sklidili 6752 tun chmele, tedy o 20 procent více než v loňském roce. Výnos dosáhl 1,27 tuny z hektaru, zatímco loni to bylo o 0,23 tuny méně. Úrodu, stejně jako obsah hořkých látek pozitivně ovlivnily příznivé klimatické podmínky. Podle tajemníka Svazu pěstitelů chmele Zdeňka Rosy lze letošní rok hodnotit jako velmi dobrý a druhý nejlepší v posledních deseti letech.

Rosa však upozornil na pokles ploch nejrozšířenější odrůdy, Žateckého poloraného červeňáku, zejména kvůli jeho nedostatečné obnově a stále vysokému průměrnému stáří porostů. „I přes letošní dobrý výsledek je české chmelařství stále v ohrožení. Stále jsou patrné nedostatečné investice vzhledem k nízkým realizačním cenám v posledních 15 letech,“ uvedl.
Letošní úroda spolu se zvýšením výkupních cen podle něj ale znamená pro zemědělce naději i možnost zahájit nutné investice do pěstování chmele. „Pro pěstitele je nyní nutné, aby se současný cenový trend udržel a aby stát svou dotační politikou dále přispíval k záchraně českého chmelařství,“ doplnil.
V Žatecké chmelařské oblasti pěstitelé vyprodukovali celkem 4576 tun, v Úštěcké oblasti 960 tun a v Tršické chmelařské oblasti celkem 1215 tun. Celkem letos pěstitelé osázeli chmelem 5335 hektarů ploch, což je meziročně o 54 hektarů méně. Méně osázených ploch než letos bylo v České republice jen před 137 lety.
Výměrou chmelnic je ČR na třetím místě za Německem a USA, na tuzemské chmelaře už se ale dotáhla Čína. Z celkové produkce je 80 až 85 procent českého chmele určeno na vývoz. Největším odběratelem je Japonsko.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *