01.08.2005 | 10:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pěstitelé zatím sklidili 18 procent ploch obilí a téměř polovinu řepky

Zemědělci v České republice dosud sklidili 18 procent z celkové výměry 1,5 milionu hektaru obilí a téměř polovinu z 267 tisíc hektarů řepky. Průměrný výnos obilí činí zhruba 4,8 tuny z hektaru a je meziročně nižší asi o 12 procent. U řepky produkce z hektaru klesla téměř o pětinu na 2,93 tuny. Vyplývá to z posledních údajů ministerstva zemědělství.

Ke konci se blíží žně ozimého ječmene, který se rozkládal na 125 tisících hektarech a sklízí se jako první. Výnos 4,56 tuny z hektaru meziročně klesl o 11,5 procenta. Pod střechou je také úroda z 13 procent ploch ozimé pšenice, která zaujímá 763 tisíc hektarů. Z bezmála 400 tisíc hektarů ječmene jarního je sklizeno 12 procent. U dalších obilovin žně ještě nepřekročily desetinu výměry, z toho u pšenice jarní jsou v samých počátcích a u ovsa ještě nezačaly.
Podle prezidenta Agrární komory Jana Veleby se naplňuje předchozí očekávání a projevuje se zatím horší kvalita potravinářského obilí. Například na jižní Moravě velká část dosud sklizené pšenice nemá parametry pro potravinářské použití a bude končit v krmivech. "Zejména zasahují plísně vlivem deštivého počasí," dodal. Nynější počasí je podle Veleby pro žně příznivé a práce se zřejmě zrychlí. Do půli srpna může být rozhodující část hotova, odhadl.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down