11.10.2022 | 11:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pěstitelské pálenice kvůli drahým energií zvýšily cenu vypálení kvasu

Milovníci ovocných pálenek letos za vypálení kvasu kvůli prudkému růstu cen energií zaplatí více peněz než loni. Cena litru stoprocentního alkoholu vzrostla až o desítky korun. Účty za zemní plyn a elektrickou energii totiž tvoří hlavní část výrobních nákladů pěstitelských pálenic. Jejich provozovatelé  si ale na nedostatek zakázek nestěžují, firemní kalendář mají zaplněný objednávkami na vypálení kvasu až do konce letošního roku.

"Cenu litru absolutního alkoholu jsem pro tuto sezonu stanovil na 390 korun. Promítly se v ní především vysoké ceny zemního plynu, jehož dodavatele jsem sehnal doslova na poslední chvíli. Naše cena je ještě pro zákazníky únosná," řekl podle agenturních zpráv Radko Sedláček, který od letoška provozuje novou pěstitelskou pálenici v Rakové u Konice na Prostějovsku. Ceník upravila i pěstitelská pálenice v Samotiškách u Olomouce. Cenu vypálení litru stoprocentního alkoholu zvýšila o 20 korun. "Přiblížila se 400 korunám. Litr padesátiprocentního alkoholu tak stojí nějakých 200 korun," řekl  majitel pálenice v Samotiškách Josef Jašek, podle kterého cena litru padesátiprocentní pálenky vzrostla zhruba o 12 korun. "Bez plynu nic neuvaříme a veškeré naše ceny se odvíjí právě od cen energií," uvedl Jašek. Pěstitelská pálenice v Samotiškách ročně vyrobí několik tisíc litrů alkoholu a její produkce je stabilní, vyšší ceny lidi od pálení neodradily. Sedláček před vlastní kalkulací provedl cenový průzkum v okolí. Některé pěstitelské pálenice, které zřejmě měly výhodu zafixované ceny plynu, letos podle Sedláčka nabízely začátkem sezony vypálení litru stoprocentního alkoholu i za 290 korun. "To už je ale ojedinělý extrém", podotkl Sedláček. U starších pálenic topících dřevem se cena včetně otopu pohybuje zpravidla kolem 350 korun za litr absolutního alkoholu. "Na druhou stranu pálenice v okolí, kterým zřejmě skončila fixace cen plynu a jsou odkázány na jeho spotové ceny, nyní nabízejí vypálení litru stoprocentního alkoholu i za 475 či 500 korun," řekl Sedláček.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down