Pěstitelům chybějí lidi, Toman chce jiné podmínky pro přivýdělek

Pěstitelům chybějí pracovníci, důvodem jsou opatření kvůli onemocnění covid-19 včetně výrazných omezení pohybu lidí. Ze zahraničních brigádníků je nyní v České republice jen zlomek obvyklého počtu. Pomoci by mohl návrh ministerstva zemědělství. Podle ministra Miroslava Tomana je třeba změnit podmínky pro přivýdělek včetně zvýšení přípustného počtu hodin. Návrh brzy projedná vláda, řekl novinářům Toman při zahájení sklizně chřestu v Hostíně u Vojkovic.

Nynější podmínky umožňují práci na základě dohody o provedení práce maximálně 300 hodin ročně. "My to potřebujeme natáhnout například na 1000 hodin, aby nám to pokrylo celou sezonu," uvedl Toman. Jeho resort na návrhu spolupracuje s ministerstvem práce a sociálních věcí.
Zákon o zaměstnanosti nyní umožňuje lidem evidovaným na úřadech práce pracovat na základě dohody o pracovní činnosti, pokud měsíční odměna nepřesáhne polovinu minimální mzdy. Jednatel společnosti Český chřest Jiří Šafář soudí, že podmínky, které neumožňují lidem vyšší přivýdělek, nemotivují k práci.
Podle předsedy Zelinářské unie Čech a Moravy Petra Hanky nastanou větší potíže pěstitelů v příštích měsících, kdy začne sklizeň zeleniny, proto je třeba zajistit pracovníky co nejdříve. Česká republika je v oblasti zelinářství soběstačná ze 30, 32 procent, a pokud by nastal další pokles produkce, situace by se výrazně zhoršila, řekl.
Ministr zemědělství se také obrátil na vysokoškoláky a středoškoláky. "Myslím, že by to byla vítaná pomoc, zvláště z těch odborných škol," uvedl Toman. Zemědělce chce podpořit rovněž snížením administrativy.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down