Pět miliard korun dotací by mělo na protipovodňová opatření stačit

Pět miliard korun, které ministerstvo zemědělství rozdělí do roku 2019 městům a obcím na protipovodňová opatření, by mělo stačit pro celou Českou republiku. Pokud budou nutné další stavby, je ministerstvo připraveno jednat o zvýšení sumy, řekl ministr zemědělství Marian Jurečka při dnešní návštěvě Plzeňského kraje.

Z národního programu Prevence před povodněmi III dostanou města a obce 4,95 miliardy korun. Díky předchozím dvěma etapám programu už jednotlivá povodí, spadající pod ministerstvo zemědělství, v minulých letech vybudovala v ČR přes 800 povodňových staveb za více než patnáct miliard korun.
Stavby musí iniciovat obce. Povodí je připraveno vypracovat projekty, stavět a protipovodňová opatření až deset let vlastnit a poté je převést do majetku obcí, které se pak o ně musí dlouhodobě starat, řekl Jurečka. V soutěžích dodavatelů se většinou projektované ceny staveb výrazně sníží, až o 40 procent.
Města a obce mohou žádat o peníze z národního programu už od závěru loňského roku. Podle ministra musí být aktivní, protože jsou zodpovědní za svoji protipovodňovou ochranu. Musí oslovit příslušné povodí a začít komunikaci. Ministerstvo udělá návrh studie a zjistí, zda je projekt reálný a financovatelný. Obec pak musí zajistit výkup pozemků.
Protipovodňová opatření už jsou podle něj v nejproblematičtějších oblastech hotová. Nyní se dotahuje dluh, který je vůči Povodí Moravy, tedy oblast toku Bečvy a hlavně města Olomouce, kde se od roku 1997 věci neposunuly dál, řekl ministr.
Obce ve spolupráci s povodím mohou žádat také o peníze z evropského programu Životní prostředí. Tam je nutná součinnost při realizaci kompletního protipovodňové opatření celého toku, řekl Jurečka.
V Plzeňském kraji se připravují největší protipovodňová opatření na řece Klabavě na Rokycansku, která se dokáže zvednout při velkých deštích o 40 centimetrů za hodinu. V roce 2017 má začít dvouletá stavba v Rokycanech za 490 milionů korun, díky níž se zvětší koryto Klabavy.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *