01.07.2005 | 08:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pětadvacítka asi sklidí méně

Podle prvních odhadů členských států za začátku června a statistického úřadu Evropské unie Eurostatu je pravděpodobné, že letošní sklizeň obilovin bude ve srovnání s loňským rokem o něco nižší. Nasvědčuje tomu nepatrný pokles osetých ploch, a to o 1,2 procenta (celkem je oseto a osázeno 51,9 milionu hektarů). Kromě nižší produkční plochy hrají důležitou roli také klimatické podmínky.

Zatímco v některých státech — mimo jiné i v ČR — byly některé plodiny (zejména řepka a ovoce) na jaře postiženy nečekaně nízkými teplotami, v poslední době se státy zejména v okolí Středozemního moře potýkají se suchem. Výsledkem by mohl být meziroční poměrně citelný pokles produkce v evropské pětadvacítce, která by podle zmíněného odhadu statistiků měla letos sklidit celkem asi 259,3 milionu tun.
Cereálie jako celek
Cereálie rostou letos v evropské pětadvacítce na ploše menší než loni. Právě zčásti v důsledku menší výměry by se letos mohlo v EU—25 sklidit jen 259,3 milionu tun, zatímco loni to bylo 289,6 milionu tun. Přitom státy původní evropské patnáctky by měly k tomu přispět celkem 204,1 milionu tun, zatímco deset nováčků by dohromady mělo vykázat 55,2 milionu tun. Eurostat připomíná, že kromě poklesu pěstebních ploch jsou důvodem očekávané nižší nadcházející sklizně také nepříznivé klimatické podmínky, které letos postihly některé části Evropy. Pokles produkce je zejména patrný v zemích, které hlavně produkují obiloviny. Francie očekává celkovou produkci cereálií na úrovni 66 milionu tun (pokles o 6,3 procenta), Německo 47,5 milionu tun, pokles o sedm procent, Itálie 18 milionů tun, snížení o 15,8 procenta a Španělsko 16 milionů tun a úbytek o 31,2 procenta.
Pšenice
Ačkoliv celková výměra, na které se v evropské pětadvacítce pěstují obiloviny, se letos ve srovnání s loňským rokem snížila, nebylo tomu tak u všech druhů. Například pšenice zaujímá letos o 1,4 procenta plochy více než loni — pěstuje se na 19,5 milionu hektarů. Odhad však počítá se s poklesem sklizně o 6,7 procenta na celkových 116,7 milionu tun.
Naopak ubylo ploch s tvrdou pšenicí durum, a to pravděpodobně o 10,5 procenta (o 3,6 milionu hektarů). Důvodem je zejména citelný pokles v Itálii — o 1,5 milionu hektarů, což je ve srovnání s loňským rokem o 17 procent méně. Evropská pětadvacítka by letos podle Eurostatu měla této pšenice sklidit celkem 8,9 milionu tun.
Ječmen
Plocha osetá ječmenem zůstává relativně stálá. Letos činí asi 12,8 milionu hektarů a proti loňsku se snížila o pouhých 0,8 procenta. Statistici však předpokládají letos výrazně nižší úrodu než loni, a to o na úrovni 53,4 milionu tun, což je meziročně o 13,3 procenta méně. Největším producentem by mělo být Německo s 11,8 milionu tun (o 9,3 procenta méně než loni). Španělsko počítá kvůli suchu s meziročním poklesem o 40 procent na 6,4 milionu tun.
Žito a kukuřice
Hlavním producentem žita by v EU—25 mělo zůstat Polsko, které jím oselo 1,5 milionu hektarů. Naši severní sousedi však letos přesto očekávají snížení úrody této obiloviny o 14,8 procenta ve srovnání s loňským rokem, tedy celkem asi 3,6 milionu tun zrna. Další velký pěstitel — Německo vykazuje 0,6 milionu hektarů této plodiny s předpokládaným ziskem tří milionů tun, což je o 20,7 procenta méně než loni.
V evropské pětadvacítce poklesla i plocha s kukuřicí na zrno, a to o 4,4 procenta na 6,2 milionu hektarů.
Řepka olejka
Nárůst o 3,5 procenta hlásí Eurostat u ploch s řepkou olejkou. To znamená, že v rozšířené unii jí bylo ve srovnání s loňským rokem oseto o 155 tisíc hektarů více. Nejrazantněji se pěstování řepky rozšířilo ve Velké Británii, kde její výměra vzrostla o 19,5 procenta, v Maďarsku (o 16,3 procenta) a na Slovensku (o 14,3 procenta). Zvýšení rozlohy oseté řepkou souvisí patrně s výrobou bionafty. Přesto se však v unii, hlavně kvůli ne příliš optimálním klimatickým podmínkám očekává pokles úrody řepky, a to o 14,1 milionu tun, tedy o sedm procent.
Cukrovka
O 1,9 procenta se letos snížila výměra cukrové řepy. Podle stavu porostů statistici předpokládají, že by se mohlo sklidit 114,9 milionu tun. To by znamenalo meziroční pokles o 11,4 procenta. Největší producent cukrovky Francie očekává úrodu na úrovni 29,5 milionu tun (o 3,6 procenta méně než loni). Další velký pěstitel, Španělsko však předpokládá ve srovnání s loňským rokem pokles o 72,5 procenta na 1,8 milionu tun.
Brambory
Na celkové zhruba dva miliony hektarů, tedy o 8,4 procenta se snížily plochy osázené bramborami. Zčásti je to vinou nízkých farmářských cen po loňské sklizni. Celkem by podle odhadu statistiků měla letos evropská pětadvacítka sklidit asi 60,6 milionu tun. Na čele se v EU 25 drží Polsko s očekávanou produkcí 11,3 milionu tun a Německo s předpokladem 11,6 milionu tun.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down