Petice kritizuje zákaz nezdravých potravin ve školách

Proti vyhlášce, která od 1. ledna 2017 zakáže nezdravé potraviny ve školních bufetech a automatech, vznikla petice. Za týden ji podepsalo zhruba 1500 lidí. Petice kritizuje to, že kvůli příliš přísným parametrům vyhláška omezí i řadu běžných potravin a povede k rušení školních bufetů. Ministerstvo školství považuje hodnocení dopadů takzvané pamlskové vyhlášky za předčasné.

Limity pro obsah cukru, tuku a soli stanovilo ministerstvo zdravotnictví na základě doporučení Světové zdravotnické organizace. K vyhlášce vydalo ještě metodické doporučení, v němž jsou uvedeny přípustné tolerance výživových hodnot. Autoři petice upozorňují na to, že požadavky jsou nepřiměřeně přísné. Je pro zdravé a vyvážené stravování dětí, nicméně zákaz prodeje většiny běžně prodávaného zboží nedovoluje nyní dětem ve školním bufetu ani zakoupení mnoha druhů obyčejného pečiva, sýrů či jogurtů, uvedli.

V otevřeném dopise ministryni školství Kateřině Valachové na to upozornil také ředitel malostranského gymnázia a Malostranské základní školy Tomáš Ledvinka. Podle něj jsou provozovatelé školního občerstvení nuceni své obchody uzavřít, protože prakticky nemají co prodávat. Případné zrušení školního bufetu povede k tomu, že děti se budou stravovat méně zdravě než dosud. Svačiny od rodičů ani občerstvení koupené cestou do školy totiž nároky dané vyhláškou nemusejí splňovat. Učitelé budou mít navíc problém, aby žáky uhlídali o přestávkách v budově, uvedl ředitel. Vychází ze zkušeností v době, kdy bufet ve škole nebyl. Vyhláška se vztahuje pouze na školy se žáky ve věku povinné školní docházky. Týká se to i nižšího stupně víceletých gymnázií. Gymnázia mohou prodávat zapovězené potraviny a nápoje jen v prostorách, kam žáci primy až kvarty nemají přístup.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down