18.10.2002 | 07:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Petice míří k farmářům

Petici, která upozorňuje na kritickou situaci českých zemědělců a o které náš týdeník již informoval, rozeslali počátkem týdne farmářům okresní agrární komory po celé ČR. Podpisové archy budou po všech krajích kolovat do 23. října a poté je dostane na stůl vláda a parlament.

Pod peticí, je podepsána Agrární komora ČR, Zemědělský svaz ČR, Českomoravský svaz zemědělských podnikatelů a Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy- Asociace svobodných odborů ČR. Uvádí se v ní, že se letos vinou nepříznivého počasí a propadu farmářských cen sníží proti loňsku hrubá zemědělská produkce o více než 15,5 miliardy korun. Další škody způsobené povodněmi přesáhnou 2,5 miliardy. "Dochází tak k dalšímu zhoršení důchodové pozice zemědělců a celému odvětví hrozí finanční krize, která znemožní řádné založení úrody a dokončení přípravy na vstup do EU. Dále se zvýší rozdíl mezi reálnou mzdou v zemědělství a ostatními odvětvími," uvádí se v petici. Zemědělská veřejnost je podle textu znepokojena zhoršujícím se výhledem ve vyjednávání rovnoprávných podmínek o národních kvótách produkce a také o výši podpor po vstupu ČR do EU. Návrhy Evropské komise znamenají podle farmářů další snížení rozměru českého zemědělství přesto, že hrubá zemědělská produkce dosahuje už pouze úrovně roku 1938. To podle prvovýrobců vyvolá další nárůst dovozu potravin, zdražení spotřebitelských cen, znemožnění údržby krajiny a problémy s udržením venkova. Zemědělské svazy žádají vládu a parlament, aby po dořešení škod vzniklých povodněmi umožnily urychlit výplaty a poskytnout vyšší zálohy na podpůrné programy. Dále požadují kompenzační platbu 1200 korun na hektar zemědělské půdy a platby na speciální kultury. „Požadujeme odbřemenit zemědělce od starých transformačních zátěží," praví se v petici, která vyzývá vládu a parlament, aby nepřipustily likvidaci českého zemědělství, poskytly mu odpovídající finanční prostředky a zajistily do doby vstupu naší země do EU nezbytnou ochranu agrárního trhu. Centrální orgány se mají také zasadit o přijetí společného stanoviska kandidátských zemí, nepřipustit ústupky ve vyjednávání o kapitole zemědělství a zajistit rovnoprávné postavení tohoto sektoru v rámci unie.
"Zemědělci stále mlčeli. Toto je naše první velká protestní akce, při níž se dokázali spojit čtyři velké profesní svazy. Naše dosavadní protesty byly roztříštěné," řekl k dokumentu předseda Agrární komory Plzeňského kraje Jiří Tomec. Podle něj je situace v sektoru alarmující, neboť "krachuje jeden zemědělský podnik za druhým". Předseda zemědělských odborů Bohumír Dufek pro náš týdeník připustil, že pokud vláda nevyjedná s EU rovnoprávné podmínky pro české zemědělce, odbory nebudou váhat a přistoupí k nátlakovým akcím včetně „totálního zablokování pražské dopravy“. Jak řekl, za nevýhodných podmínek se odboráři postaví proti vstupu ČR do unie v plánovém termínu v roce 2004.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down