03.05.2016 | 06:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Petice proti zvyšování pokut za vstup do lesa má 35 tisíc podpisů

Přes 35 tisíc podpisů už získali tvůrci internetové petice ze Strany zelených proti chystané novele mysliveckého zákona. Shromáždili je za necelé tři týdny. Novela by podle návrhu ministerstva zemědělství mohla omezit vstup do lesů a pokuty za porušení zákazu zvýšit trojnásobně až na 30 000 korun. Petice proto vyzývá vládu, aby novelu vrátila k přepracování. Uvedla to Šárka Stříhavková ze Strany zelených.

"Současný návrh jde na ruku výhradně myslivecké lobby," píšou autoři petice. Podle nich by novela umožnila zakazovat vstup do lesů, na louky či pole jako mysliveckých honiteb i na libovolně dlouhou dobu. "Pokuta až 30 tisíc korun za to, že si člověk s rodinou chce zajít na výlet či na houby, je naprosto nepřijatelná a omezuje základní lidská práva na svobodu pohybu," uvádí se v petici. "Koho chce ministerstvo třicetitisícovou pokutou vychovávat. Domníváme se, že chce spíše zajistit myslivcům klid na lovení," uvedl předseda zelených Matěj Stropnický.

Ministerstvo zemědělství se brání tím, že novela má zvýšit práva vlastníků honiteb. "Zákaz nebo omezení vydává obec s rozšířenou působností poté, co posoudí oprávněnost žádosti uživatele honitby, což je například místní myslivecké sdružení. Pokud opatření vydá, může platit jen na omezenou část honitby, na určitou roční dobu nebo na některé dny či hodiny v týdnu," řekl již dříve ministr zemědělství Marian Jurečka. Podle něj je také možné do měsíce podat proti opatření námitky, to ale podle zelených nemá odkladný účinek.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down