Petici proti zastropování podepsalo 16 400 lidí

Zachování rovných podmínek pro české zemědělce v rámci Evropské unie žádá petice, kterou podepsalo 16 400 lidí. Odmítají mimo jiné omezování unijních dotací podle velikosti zemědělského podniku. Petici dnes převzal předseda Senátu Jaroslav Kubera. Horní komora se bude peticí s ohledem na počet signatářů zabývat na svém zasedání.

Petici, kterou zorganizovaly Agrární komora ČR a Zemědělský svaz ČR, je namířena proti zastropování a snižování podpor podle velikosti zemědělské firmy plánovaném v EU po roce 2020.
"Rovné podmínky mezi zemědělci v EU mohou být nastoleny pouze tehdy, pokud se nebudou uplatňovat principy znevýhodňující farmy a podniky podle velikostních charakteristik, jako jsou například degresivita, nebo zastropování podpor," uvádí se v petici, kterou Kuberovi předal předseda svazu Martin Pýcha. Podle něj svaz chtěl mimo jiné ukázat, že proti zastropování nejsou pouze velké podniky, ale i dodavatelské firmy a podobně. "To, co nás nejvíce trápí, je diskriminace z pohledu velikosti podniku," řekl Kuberovi Pýcha. Podle něj velkým a středně velkým zemědělským firmám v Česku hrozí, že jim budou razantně zkráceny přímé platby a některé dotace z Programu rozvoje venkova oproti ostatním konkurentům v EU. Signatáři petice proto žádají vládu, aby omezení plateb nebylo povinné, ale aby si každý členský stát mohl rozhodnout, zda takové principy bude uplatňovat.
Petici podepsali mimo jiné pardubický hejtman Martin Netolický nebo senátor Michal Kortyš.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down