Pětina chovatelů drůbeže zvažuje ukončení chovů kvůli nákladům a dovozu

Téměř pětina chovatelů drůbeže chce letos podle průzkumu Agrární komory ČR omezit chov drůbeže, zachovat ho chce 75 procent. Kvůli zákazu klecových chovů plánuje do konce roku 2026 skončit 8,3 procenta chovatelů, omezit chov chce 28 procent firem. Novinářům to řekla předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Gabriela Dlouhá. Ukončení podnikání zvažují podle ní především střední a menší firmy. Ke konci loňského roku bylo v obohacených klecích 60 procent z 5,15 milionu nosnic v ČR. Podle Dlouhé producenty stále sužují vysoké náklady a jejich zisk ovlivňuje dovoz vajec za levnější ceny ze zahraničí.

Podle komory před Vánoci na pultech obchodních řetězců byla cena vajec téměř na úrovni šest Kč za kus, podle Dlouhé je nyní nejnižší akční cena 3,60 Kč za vejce. Podle komory jsou v obchodech levnější vejce na úkor snížení dodavatelských cen od chovatelů a řetězce na domácí podniky vytváří tlak, aby dodávali produkci za podnákladové ceny. Dlouhá uvedla, že vysoké ceny vstupů jsou problém jak pro chovatele nosnic, tak pro ty, co mají chov na drůbeží maso. "Meziročně se zvýšily až o 80 procent," řekla. Dodala, že ceny energií mají i po stanovení maximálních cen vládou oproti roku 2021 až čtyřnásobné. Nejvíce vajec se podle Dlouhé dováží z Polska, Pobaltí a v poslední době se objevují i vejce a drůbeží maso z Ukrajiny. Poznamenala, že produkce z Ukrajiny nesplňuje stejné standardy, jako jsou v zemích EU. "Spíše doporučujeme konzumovat tuzemské produkty," řekla. Dlouhá upozornila na to, že aktuálně cenu výrazně ovlivňují levné dovozy. "Vejce se sem dováží za dumpingové ceny. Budeme chtít, aby se vláda zaměřila na zákon o cenách," řekla. Zákon by podle ní měl zakázat nakupovat vejce za nižší cenu, než za kterou jsou schopni je vyprodukovat čeští chovatelé.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down