Jihočeskému kraji patřila letos v prvním pololetí první příčka ve výrobě masa v Česku. Na jatkách byl poražen dobytek o jatečné hmotnosti 28 269 tun. Meziročně to představuje zvýšení o 3,6 procenta a zhruba pětinu domácí produkce. Vliv na to má především zvyšující se produkce vepřového. Od ledna do konce června bylo na jihočeských jatkách poraženo 287 874 vepřů, o 12 059 meziročně více. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad.
Oproti tomu porážka skotu v pololetí na jihu Čech klesla o 4,1 procenta na 6400 kusů. Nejvíce se ho porazí v Pardubickém kraji, Jihočeskému kraji v porážce náleží až sedmá příčka v zemi. Vliv na to má krajská specializace jatek i vývoz jatečného skotu. Zemědělci na jihu Čech chovají po Vysočině druhé největší množství hovězího dobytka. K 1. dubnu na jihočeských pastvinách a ve stájích bylo 213 128 krav, jalovic, býků a telat.
I když farmáři na jihu Čech chovají nejvíce krav v zemi (86 078), jejich průměrná dojivost je v pololetí téměř nejhorší - 3497 litrů, horší je jen v Libereckém a Karlovarském kraji. Je i pod celostátním průměrem, který za šest měsíců činí přes 3864 litrů. Denně jedna jihočeská kráva nadojila v průměru 19,32 litru mléka, zatímco ve Zlínském kraji, který je lídrem v dojivosti, to bylo 23,16 litru.
Podle šéfa ZD Pluhův Žďár a předsedy představenstva Mlékařského družstva JIH Karla Bednáře dojivost v Česku patří ke špičce v EU. Na jihu Čech se podle něj chová hodně smíšeného červenostrakatého plemene. U nich v družstvu dává v průměru přes 8000 litrů ročně, zatímco mléčné, holštýnské kolem 10 000 litrů za rok. Horší dojivost může být způsobena jednak plemenem a jednak horší krmnou dávkou.*